معترضان الجزایری در پی اخراج رئیس سازمان اطلاعات به خیابان‌ها آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
معترضان الجزایری در پی اخراج رئیس سازمان اطلاعات به خیابان‌ها آمدند
کپی رایت  REUTERS/Ramzi Boudina

معترضان الجزایری جمعه ۵ آوریل برای هفتمین جمعۀ پیاپی به خیابانهای پایتخت آمدند تا دور جدیدی از اعتراضات را با وجود استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری پیشین این کشور آغاز کنند.

اعتراضات جدید پس از آن شکل گرفت که اعلام شد بشیر طرطاق، رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی این کشور از مقام خود برکنار شده است؛ اقدامی که نشانگر ایجاد آشفتگی در سطوح بالای تصمیم‌گیری در کشور در پی استعفای آقای بوتفلیقه بود.

هزاران تظاهرکننده‌ اعلام کردند که خواستار اجرای اصلاحات جدی و تغییر در کل ساختار سیاسی این کشور هستند؛ ساختاری که در اطراف حزب حاکم به کمک افسران ارشد، سرمایه‌داران، اتحادیه‌ها و کهنه‌سربازان جنگ استقلال الجزایر از فرانسه (۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲میلادی) شکل گرفته است.

بشیر طرطاق، ژنرال بازنشسته و از متحدان نزدیک عبدالعزیز بوتفلیقه روز پنج‌شنبه در پی فشارهای ارتش مقام خود را ترک کرد. خبر برکناری او از یکی از تلویزیون‌های خصوصی الجزایر اعلام شد و تاکید گردید که اختیارات او به وزارت دفاع منتقل خواهد شد.

ارتش اصرار دارد که اقدام برای برکناری او در راستای منافع ملی بوده است.

الجزایر هم اکنون توسط یک دولت موقت اداره می‌شود. قرار است این دولت تا سه ماه دیگر یعنی زمان برگزاری انتخابات، به کار خود ادامه دهد اما به نظر تحلیلگران بعید است که بتواند در این مدت خشم مردم حاضر در خیابانها را فرو بنشاند.

بیشتر بخوانید:

چه کسانی مهره‌های کلیدی در عرصۀ قدرت الجزایر هستند؟