Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جرمی کوربین: ترزا می به اندازه کافی در راه برکسیت گام برنداشته است

جرمی کوربین: ترزا می به اندازه کافی در راه برکسیت گام برنداشته است
Copyright REUTERS/Henry Nicholls
Copyright REUTERS/Henry Nicholls
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جرمی کوربین: «جلسه‌ای مفید اما بی‌نتیجه بود... تغییراتی که من انتظار داشتم بوجود نیامد».

آگهی

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا پس از برگزاری نشست مشترک خود با ترزا می، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که خانم می به اندازه کافی در راه برکسیت گام برنداشته است.

بر اساس برنامۀ از پیش تعیین شده، پادشاهی بریتانیا باید اتحادیه اروپا را جمعه گذشته ۲۹ مارس (۹ فروردین) ترک می‌کرد اما نزدیک به سه سال پس از برگزاری همه‌پرسی برکسیت، نه تنها خروج این کشور در تاریخ تعیین شده ممکن نشد بلکه هنوز مشخص نیست که بریتانیا سرانجام چگونه و در چه تاریخی این اتحادیه را ترک می‌کند و آیا می‌تواند درنهایت از این بلوک جدا شود یا خیر.

پس از آنکه توافق حاصله میان ترزا می و اتحادیه اروپا برای سومین بار از سوی نمایندگان پارلمان بریتانیا رد شد، خانم می از جرمی کوربین که حزبش ۲۴۵ نماینده از مجموع ۶۵۰ نماینده پارلمان را در اختیار دارد، دعوت کرد تا با هدف یافتن راهی برای خروج از بن‌بست کنونی به گفتگو بنشینند.

آقای کوربین در پایان این نشست که روز چهارشنبه برگزار شد، اعلام کرد: «جلسه‌ای مفید اما بی‌نتیجه بود... تغییراتی که من انتظار داشتم بوجود نیامد».

اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت بریتانیا تاکید کرد که خانم می به اندازه کافی در راه حل و فصل اختلافات با اتحادیه اروپا و درنهایت خروج بریتانیا از این اتحادیه قدم برنداشته است.

شماری از هم‌حزبی‌های آقای کوربین از این نگران هستند که در صورت برگزاری همه‌پرسی جدیدی در بریتانیا، در کنار گزینۀ باقی ماندن در اتحادیه اروپا، رد یا تایید توافق حاصله میان خانم می و بروکسل نیز به رای گذاشته شود. بر این اساس آنها آقای کوربین را تحت فشار گذاشته‌اند تا بدون حصول اطمینان از بودن یا نبودن چنین گزینه‌ای در همه‌پرسی، با توافق برکسیت موافقت نکند.

بر این اساس جرمی کوربین بار دیگر مقابل خبرنگاران گفت: «سیاست حزب من این است که مانع از آن شویم که در چهارچوب همه‌پرسی جدید، گزینه‌ای لحاظ شود که درنهایت باعث شود ما با توافقی بد این اتحادیه را ترک کنیم.»

یکی از سخنگویان دفتر نخست‌وزیری بریتانیا نیز دربارۀ نشست روز چهارشنبه گفت که این نشست یک ساعت و ۴۰ دقیقه طول کشیده و نشستی «سازنده» بوده است و «هر دو طرف انعطاف‎پذیری نشان داده‌اند و بر تعهداتشان برای پایان دادن به وضعیت مبهم کنونی در موضوع برکسیت تاکید کرده‌اند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان رهبری ترزا می؛ برکسیت و زندگی سیاسی نخست وزیر مستعفی بریتانیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد