Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ایران: آمریکا حساب‌های هلال‌احمر را مسدود کرده است

ایران: آمریکا حساب‌های هلال‌احمر را مسدود کرده است
Copyright عکس از علی معرف / ایرنا
Copyright عکس از علی معرف / ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۹۸ گفت: «آمریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک‌رسانی از کشورهای دیگر به مردم سیل زده را مختل کرده است.»

آگهی

بسیاری از ایرانیان به دنبال وقوع سیل در نقاط مختلف و وضعیت هشدار در برخی استان‌ها، نوروز ۹۸ را در حالت اضطراری و آماده باش سپری کردند.

در دو روز گذشته مسئولان ایران تحریم‌های ایالات متحده را «عامل کندی روند کمک‌رسانی بین‌المللی» به این کشور معرفی کرده اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه روز سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۹۸ به ایرنا گفت: «آمریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده و با این اقدام عملا کمک‌رسانی از کشورهای دیگر به مردم سیل زده را مختل کرده است.»

تا زمان تنظیم این گزارش، اخباری از همراهی کشورهای ترکیه و آلمان در ماجرای سیل اخیر ایران به طور رسمی منتشر شده است.

هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند به سیل‌زده‌ها کمک کند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید: «با توجه به بلوکه بودن حسابهای هلال احمر هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی تواند کمکی به مردم سیل زده ارسال کند.»

آقای قاسمی گفت: «معمولا حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌های بانکی مسدود نمی‌شوند و امکان ارسال کمک‌های بشر دوستانه و انسانی به مردم از طریق نهادهایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌شود اما آمریکا در یک رویکرد ضد انسانی و ظالمانه تمام مسیرهای کمک رسانی به مردم سیل زده را مسدود کرده است‌.»

«تحریم های آمریکا تروریسم اقتصادی است»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی توییتری نوشت: «سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و در کمک‌رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده در این سیل بی سابقه، اختلال ایجاد کرده است. تجهیزات منع شده شامل هلی‌کوپترهای امداد می‌شود. این تنها جنگ اقتصادی نیست بلکه این تروریسم اقتصادی است.»

وزارت امور خارجه آمریکا: همیشه آماده کمک هستیم

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران «نهادهای امداد رسان مثل صلیب سرخ و هلال احمر در روزهای اخیر اعلام کردند نمی‌توانند کمک‌های خود را به هلال احمر ارسال کنند و به نظر می‌رسد آمریکا در صدد ممانعت از ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم سیل زده است.»

در همین حال چند روز پیش حساب رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتر وقوع سیل را به مردم ایران تسلیت گفت و اعلام کرد: «ما مانند همیشه آماده کمک هستیم.» با این حال هنوز وضعیت کمک‌های آمریکا به ایران مشخص نیست.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا نیز درباره ممانعت‌های به وجود آمده برای سازمان هلال احمر ایران در حساب توئیتر خود نوشت: «رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شورای امنیت سازمان ملل گفت که وضع تحریم‌های دردسرساز مانع ازاقدامات بشردوستانه و بی‌طرفانه می‌شود. هلال احمر ایران اعلام کرده که سازمان‌های بین‌المللی در مورد تاثیر تحریم‌های آمریکا بر توان ایران برای مقابله با بلایای طبیعی آگاه هستند. شرم باد.»

او همچنین خبر داد که «صلیب سرخ انگلستان آمادگی کامل دارد به‌ محض دریافت فهرست مورد نیاز اقلام فوری کمک رسانی و تجهیزات مقابله با سیل از سوی هلال احمر ایران، موارد مورد نیاز را بصورت فوری به ایران ارسال کند.»

دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) روز اول آوریل (۱۲ فروردین) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برای ارسال کمک به ایران آمادگی دارد اما چالش‌هایی که تحریم‌ها به وجود آورده به پاسخگویی و مسئولیت سازمان ملل در ارائه کمک آسیب زده است.»

ارسال ۴۰ قایق نجات آلمان به ایران

در پی وقوع سیل اخیر در ایران ده‌ها نفر کشته شده و خسارت سنگینی به خانه و اراضی کشاورزی شهروندان در گوشه‌و کنار ایران وارد شد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری ایران در پاسخ به برخی انتقادها درباره «کوتاهی جامعه بین‌المللی در کمک به ایران» گفته بود: «کشوری که این همه ثروت دارد دستش را برای کمک دراز نمی‌کند.»

به طور مشخص ترکیه و آلمان در زمینه همراهی با ایران پیشقدم شده اند. همچنین سفرای بریتانیا، فرانسه، روسیه و لبنان در ایران نیز در مورد سیل اخیر در ایران پیام داده‌اند.

سفیر آلمان در ایران در حساب رسمی تویتر خود از کمک رسانی این کشور با ارسال ٤٠ قايق و تجهيزات ايمنی خبر داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سیل؛ وزارت کشور با اعلام حالت فوق العاده در خوزستان موافقت کرد

هشدار و آماده باش برای مقابله با سیل در کلیه استان های ایران

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟