Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازگشت سربازان افغان تحت امر ایران از جنگ سوریه

بازگشت سربازان افغان تحت امر ایران از جنگ سوریه
Copyright عکس از ویدیوی اسوشیتدپرس
Copyright عکس از ویدیوی اسوشیتدپرس
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ده‌ها هزار نفر از نیروهای افغان توسط ایران استخدام شدند تا برای حمایت از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در آنجا بجنگند. آنها حالا با پایان یافتن جنگ هشت ساله در سوریه در راه بازگشت به خانه‌شان در افغانستان هستند و با مخاطراتی مواجه اند.

آگهی

ده ها هزار نفر از نیروهای افغان توسط ایران استخدام شدند تا برای حمایت از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در آنجا بجنگند. آنها حالا با کاهش درگیری ها در سوریه در راه بازگشت به خانه‌شان در افغانستان هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خیلی از آنها از شیعیان فقیر ساکن در افغانستان هستند و با وعده پرداخت مالی بالا توسط ایران جذب شبه نظامیان در این کشور شده‌اند.

ایران تلاش کرده تا شیعیان را از گوشه و کنار منطقه جذب کرده تا از بشار اسد در برابر شورش‌ها حمایت شود. در این میان نه تنها از نیروهای افغان که از نیروهای پاکستانی، عراقی و لبنانی نیز استفاده شده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشته که حالا این سوال مطرح می‌شود که تهران با این نیروهای آموزش دیده و تجهیز شده چه خواهد کرد؟ سربازان افغان بازگشته از سوریه با تهدیدهای مختلفی مواجه هستند. خطر بازداشت یکی از مشکلات پیش روی آنها است. سازمان‌های امنیتی آنها را به عنوان «خیانتکار» می‌بینند. این سربازان از جنگ بازگشته همچنین از سوی نیروهای وابسته به داعش در داخل افغانستان نیز تهدید می‌شوند، گروهی که شیعیان را «مرتد» دانسته و قتل آنها را مجاز می‌داند.

یک پیرمرد بومی از روستاهای اطراف هرات به آسوشیتدپرس گفته که جنگیدن در سوریه می‌تواند فردی را با خطر زندان رفتن در افغانستان مواجه کند. او به همین خاطر به طور ناشناس با این خبرگزاری گفت‌وگو کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هشت مرد از همین روستا در سوریه کشته‌ شدند اما برای آنها هیچ قبری در آنجا وجود ندارد. همه آنها در ایران خاکسپاری شده‌اند.

ایران نقش خود در سوریه را با آغاز شورش‌ها علیه بشار اسد و با به خطر افتادن موقعیت او در برابر مخالفانش در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به بعد در خاک این کشور افزایش داد.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز هشتم فروردین سال ۹۸ در دیدار با خانواده‌های کشته‌شدگان لشگر فاطمیون در مشهد عملکرد آنها را ستود.

به گزارش تسنیم او در این دیدار گفته بود: «شهدای براداران افغانستانی بر دیگران امتیاز دارند چرا که در غربت مضاعف به شهادت رسیدند. امروز آمریکا در غرب آسیا شکست خورد. در لبنان، در سوریه، در عراق و عامل شکست همین فرزندان شما هستند.»

لشکر «فاطمیون» نیروی نظامی متشکل از نیروهای مهاجران افغان در ایران است. دولت افغانستان روی خوشی به این گروه نشان نداده و خواهان انحلال آن است. لشکر «فاطمیون» سال ۱۳۹۴ شکل گرفت. بر اساس سخنان فرمانده لشکر «فاطمیون» تا کنون بیش از دو هزار تن از نیروهای شیعه افغان که از ایران به سوریه اعزام شده بودند در سال‌های گذشته کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

افغانستانی‌ها، جنگ سوریه و سرنوشت لشکر فاطمیون؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف در دمشق: باید با کشورهای معتقد به حقوق بین‌الملل و نه قانون جنگل همکاری شود

داعش در روسیه؛ نیروهای امنیتی دو مظنون را کشتند

فاجعه انسانی در اردوگاه الهول سوریه