سالگرد راهپیمایی بازگشت؛ یک جوان فلسطینی بر اثر شلیک سربازان اسرائیل جان باخت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک فلسطینی بر اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی در نوار غزه کشته شد
یک فلسطینی بر اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی در نوار غزه کشته شد

در پی تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی تظاهرکنندگان در مرز نوار غزه دست کم یک فلسطینی کشته شد.

وزارت بهداشت تشکیلات فلسطینی حماس در بیانیه ای اعلام کرد که محمد سعد، جوان بیست ساله فلسطینی صبح روز شنبه در جریان تیراندازی نظامیان اسرائیلی به روی تظاهر کنندگان در شرق غزه جان باخته است.

بر اساس گزارش رسانه ها این جوان فلسطینی در حالی که بیش از یکصد متر با موانع تعبیه شده در مرز غزه و اسرائیل فاصله داشته هدف گلوله قرار گرفته است.

به گزارش منابع محلی تظاهرات صبح روز شنبه به مناسبت نخستین سالگرد جنبش اعتراضی فلسطینیان موسوم به «راه پیمایی بازگشت» برپا شده است.

ده‌ها هزار فلسطینی ۳۰ مارس سال گذشته، همزمان با «یوم‌ الارض» تظاهرات چندین هفته‌ای خود با نام «راهپیمایی بازگشت» را آغاز کردند. خواست این معترضان لغو محاصره غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌هایی بود که از سال ۱۹۴۸ از آن رانده شدند.

سازمان ملل متحد به تازگی با انتشار گزارشی از وقایع سال گذشته در مرز نوار غزه ضمن محکوم کردن اسرائیل به استفاده از «خشونت‌ مرگبار» علیه تظاهرکنندگان فلسطینی در این بخش از سرزمین های فلسطینی، خواستار محاکمه عاملان آن شد.

بازرسان «جنایات جنگی» سازمان ملل متحد پیشتر در آستانه سالگرد آغاز تظاهرات مردم غزه در مرز اسرائیل از تل‌آویو خواسته بودند تا تک‌تیراندازان اسرائیلی استفاده از سلاح‌های کشنده در مرز غزه را متوقف کنند.

«کمیسیون تحقیقات درباره جنایات جنگی تظاهرات سال ۲۰۱۸ در سرزمین های اشغالی» روز دوشنبه ۱۸ مارس در جلسه شورای حقوق بشرملل متحد اعلام کرد که دولت اسرائیل باید شلیک سربازان خود به سمت بیش از ۶ هزار نفر را مورد تحقیق و تفحص قرار دهد زیرا این رقم بسیار فراتر از تحقیقات کیفری اسرائیل برای کشته شدن ۱۱ نفر در جریان این درگیری‌هاست.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید