ترزا می: در صورت تصویب توافق برکسیت در پارلمان، استعفا می‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا می: در صورت تصویب توافق برکسیت در پارلمان، استعفا می‌کنم
کپی رایت  REUTERS/Alkis Konstantinidis

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که چنانچه نمایندگان پارلمان توافق حاصل شده میان او و اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت را بپذیرند، از مقام نخست‌وزیری این کشور کناره‌ گیری خواهد کرد.

خانم می این سخنان را عصر چهارشنبه در جریان دیدار با نمایندگان هم‌حزبی خود در پارلمان که لابی قدرتمندی از محافظه‌کاران مشهور به «کمیته ۱۹۲۲» هستند، بیان کرد.

او گفت: «من خودم را آماده کرده‌ام تا این شغل را زودتر ترک کنم. با این هدف که آنچه به نفع حزبمان و کشور است، عملی شود.»

بنا بر اعلام نمایندگان حاضر در این دیدار، پس از تصویب توافق برکسیت در پارلمان، خانم می در مذاکرات جدایی این کشور از اتحادیه اروپا شرکت نخواهد کرد و استعفا خواهد داد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا تا کنون دوبار توافق برکسیت را که در پی مذاکراتی طولانی میان خانم می و اتحادیه اروپا حاصل شده، رد کرده‌اند.

انتظار می‌رود که به‌زودی نشست دیگری در پارلمان برگزار و این توافق برای سومین بار به رای گذاشته شود و احتمالا اعلام آمادگی خانم می برای ترک قدرت، این‌بار وضعیت را تغییر خواهد داد. بویژه آنکه حتی حزب خانم می نیز خواستار داشتن رهبری جدید برای دور جدید مذاکرات برکسیت است.

واکنش جرمی کوربین

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا و منتقد دولت این کشور اعلام کرد که پیشنهاد خانم می برای کناره‌گیری از قدرت در قبال تصویب توافق لندن-بروکسل نشان داد که او به موضوع برکسیت به عنوان «بخشی از مدیریت حزب» می نگرد و نه اهمیت آن برای «منافع عمومی».

بیشتر بخوانید:

پارلمان بریتانیا با اکثریت قاطع آرا توافق برکیست را رد کرد