ناسا: یخچال‌های طبیعی گرین‌لند پس از سال‌ها آب رفتن دوباره حجیم می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ناسا: یخچال‌های طبیعی گرین‌لند پس از سال‌ها آب رفتن دوباره حجیم می‌شوند
کپی رایت  REUTERS/Lucas Jackson

مطالعات جدید ناسا نشان می‌دهد یکی از یخچال‌های بزرگ گرین‌لند که یکی از سریع‌ترین توده‌های یخ و برف در حال آب شدن بود دوباره حجیم می‌شوند. 

اندازه‌گیری وضعیت یخچال‌طبیعی یاکوبسهاون (Jakobshavn) در ۲۰۱۲ نشان داد که این یخچال حدود ۲.۱ کیلومتر پس‌رفت داشته و سالانه حدود ۴۰ متر کم‌حجم‌تر می‌شود.

مطالعات جدید نشان می‌دهد که از حدود دو سال پیش تاکنون این یخچال با همان سرعت رشد کرده و به حجم آن افزوده شده است. با این حال محققان گمان می‌کنند این مساله موقتی است.

جیسون باکس، محقق حوزه یخچال‌شناسی در این باره گفت: «این مساله غافلگیر کننده بود چرا که ما به پس‌روی یخچال‌ها عادت کردیم. خبر خوب این است که این مساله رخ می‌دهد هرچند که سرعت آن کند است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به عقیده آقای باکس یخچال طبیعی یاکوبسهاون مهمترین یخچال گرین‌لند است چرا که سریع‌ترین پس‌روی را در میان یخچال‌های طبیعی نیم‌کره شمالی داشته است.

با وجود اینکه این مساله در کوتاه‌مدت «یک خبر خوب» محسوب می‌شود اما به گفته دانشمندان افزایش حرارت اقیانوس‌ها در بلندمدت سبب آب شدن بیشتر یخچال‌های طبیعی خواهد شد.

طی چند دهه گذشته تغییرات آب و هوایی بسیار شدید بوده و حدود ۹۰ درصد از گرمایی که در گازهای گل‌خانه‌ای نهفته است در نهایت به اقیانوس‌ها منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید: