گام بعدی دمکرات‌های آمریکا پس از دریافت خلاصه‌ تحقیقات مولر چیست؟

گام بعدی دمکرات‌های آمریکا پس از دریافت خلاصه‌ تحقیقات مولر چیست؟
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر چند ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در خلاصه گزارش رابرت مولر که به کنگره داد تاکید کرده طبق نتایج این گزارش، به شواهدی مبنی بر تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه دست نیافته ولی به نظر نمی‌رسد که این خلاصه گزارش، مخالفان دموکرات رئیس جمهوری جمهوری‌خواه را قانع کند.

آگهی

هر چند ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در خلاصه گزارش رابرت مولر که به کنگره داد تاکید کرده طبق نتایج این گزارش، به شواهدی مبنی بر تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه دست نیافته ولی به نظر نمی‌رسد که این خلاصه گزارش، مخالفان دموکرات رئیس جمهوری جمهوری‌خواه را قانع کند.

اکنون دموکرات‌ها این گمانه‌زنی را مطرح کرده‌اند که حتی اگر گزارش کامل بازرس ویژه درباره نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نیز بر تبرئه کامل آقای ترامپ تاکید داشته باشد، این موضوع قابل طرح خواهد بود که آیا رئیس جمهوری با هدف ممانعت از افشای حقیقت در برابر تحقیقات آقای مولر مانع تراشی کرده است یا نه؟

امری که در پی ارسال نامه دادستان کل ایالات متحده به برخی اعضاء کنگره آمريکا پیگری آن دشوار شده است. ویلیام بار هر چند در نامه خود تاکید کرده که گزارش آقای مولر در عین حالی که ارتکاب جرم رئیس جمهوری را تائید نمی‌کند او را تبرئه هم نمی‌کند. با این حال آقای بار تاکید کرده که شواهد کافی برای ممانعت آقای ترامپ از انجام تحقیقات کامل و شفاف وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:گزارش رابرت مولر؛ اسنادی از تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه یافت نشد

این نامه دموکرات‌ها را برای مطالعه کامل گزارش آقای مولر بیشتر ترغیب کرده است. همچنین برخی اعضاء کنگره پیشنهاد کرده‌اند که دادستان کل با حضور در میان نمایندگان در مورد عدم مانع تراشی آقای ترامپ، به طور علنی شهادت دهد.

به باور آنها زمانی که آقای مولر برای تکمیل گزارش خود ۲۲ ماه زمان صرف می‌کند، تبرئه آقای ترامپ از مداخله در روند بررسی‌های آقای مولر از سوی دادستان کل طی تنها ۴۸ ساعت شک برانگیز است.

بر همین اساس، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات کنگره تلاش‌های خود را برای دریافت گزارش کامل آقای مولر و نیز کشاندن دادستان کل به کنگره را آغاز کرده است.

با این حال، حتی اگر دموکرات‌ها نیز محتوای گزارش آقای مولر و شهادت دادستان کل را تائید کنند، باز هم تحقیقات از اقدامات آقای ترامپ پایان نمی‌یابد.

رئیس جمهوری آمریکا هنوز چند پرونده باز دیگر هم دارد. از جمله پرونده پرداخت حق‌السکوت به دو زن در جریان رقابت‌های انتخاباتی که از سوی مایکل کوهن، وکیل سابق آقای ترامپ افشاء شده و تلاش داجر استون، مشاور سابق رئیس جمهوری برای تاثیرگذاری بر تحقیقات رابرت مولر.

همچنین پل مانافورت، رئیس ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، سال گذشته به ۸ مورد تخلف بانکی و مالیاتی محکوم شد. بنابراین دموکرات‌ها امیدوارند که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی از خلال بررسی پرونده مالیاتی آقای ترامپ نیز شواهدی مبنی بر محکومیت او پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:دونالد ترامپ در واکنش به تحقیقات اف‌بی‌آی: هرگز برای روسیه کار نکرده‌ام

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد

محاکمه ترامپ در نیویورک ۲۰ روز پس از «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی آغاز می‌شود

ترامپ می‌گوید کارش در اشتباه گفتن نام‌ها «عمدی» است