رقابت تیموشنکوها با یک کمدین؛ نگرانی از تقلب در انتخابات اوکراین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین و نامزد انتخابات ریاست جمهوری
یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین و نامزد انتخابات ریاست جمهوری   -  کپی رایت  عکس از رویترز

اوکراینی‌های در حالی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه جاری میلادی آماده می‌کنند که دو نامزد مطرح این انتخابات نامی یکسان دارند.

در حالی که یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین مبارزات انتخاباتی خود بر محور انتقاد از پترو پروشنکو، رئیس جمهوری فعلی آغاز کرده، یوری تیموشنکو، قانون‌گذار ناشناخته‌ای که اصرار دارد، او نامزد امیددار این انتخابات است و دیگر نامزد هم نام او سیاستمداری جعلی است.

با این وجود، تحلیلگران رقابت اصلی در میان ۳۹ نامزد ثبت نام کرده برای انتخابات ریاست جمهوری را میان آقای پروشنکو، خانم تیموشنکو و ولودیمیر زِلنسکی، کمدین معروف اوکراینی می‌دانند. در نظرسنجی‌ها هم آقای زلنسکی از بخت بالایی نسبت به رقبای خود برخوردار است.

با این حال، خانم تیموشنکو نگران است که هم‌نامی او با یکی دیگر از نامزدها، موجب ریزش آراء او شود.

بیشتر بخوانید:هر آنچه درباره انتخابات اوکراین باید بدانیم

برگه‌های رای در اوکراین حاوی نماد حزبی یا تصویر نامزدها نیست و شرکت کنندگان در انتخابات باید نام نامزد مورد نظر خود را در آن‌ها بنویسند. امری که می‌توانند در صورت عدم نگارش نام کوچک هر کدام از تیموشنکوها مشکل‌ساز شود.

این مساله نگرانی حامیان غربی اوکراین را در مورد افزایش احتمال بروز تقلب در انتخابات، افزایش داده است.

در همین حال، دولت اوکراین طرفداران یولیا تیموشنکو را متهم کرده که قصد دارند با پرداخت رشوه به یوری تیموشنکو، او را از ادامه رقابت منصرف کنند.

یوری تیموشنکو با تبلیغات گسترده در شبکه‌های اجتماعی شعارهایی مشابه وعده‌های خانم تیموشنکو از جمله مبارزه با فساد و الحاق دوباره کریمه به اوکراین را مطرح کرده است.

مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری اوکراین ۳۱ ماه مارس برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:شعار جنجالی رئیس‌جمهوری اوکراین: یا من یا پوتین

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید