Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پنجمین جمعه اعتراضی در الجزایر؛ معترضان همچنان خواهان استعفای بوتفلیقه هستند

پنجمین جمعه اعتراضی در الجزایر؛ معترضان همچنان خواهان استعفای بوتفلیقه هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پنجمین جمعه اعتراضی، تظاهرکنندگان الجزایری در اعتراض به ادامه ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری کنونی این کشور بار دیگر به خیابان‌ها آمدند.

آگهی

در پنجمین جمعه اعتراضی، تظاهرکنندگان الجزایری در اعتراض به ادامه ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری کنونی این کشور بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار رویترز در الجزیره پایتخت الجزایر، ده ها هزار نفر در تظاهرات حضورداشتند که تعداد آن‌ها بعد از نماز جمعه افزایش پیدا کرد.

این اعتراض‌ها در شرایطی در پایتخت و دیگر شهرهای الجزایر دنبال می‌شود که یازدهم مارس و در آستانه برگزاری دور تازه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، بوتفلیقه اعلام کرد که از پنجمین دوره نامزدی متوالی خود برای انتخابات ریاست جمهوری منصرف شده است. انصراف بوتفلیقه پس از برگزاری سه هفته اعتراض در این کشور انجام شد. تظاهراتی که پیامش به رییس‌جمهوری کنونی الجزایر صریح و روشن بود، اینکه مردم این کشور نمی‌خواهند او را بر صندلی ریاست‌جمهوری ببینند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال او علاوه بر انصراف از نامزدی در انتخابات، از به تعویق افتادن انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور نیز خبر داد. انتخابات پیش رو در الجزایر طبق برنامه قرار بود ۱۸ آوریل برگزار شود. با توجه به توان نیروهای ارتش در این کشور شهروندان نگران اند که این بار نیز دخالت نظامی مسیر برگزاری انتخابات در این کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

ماجرای دخالت ارتش الجزایر در فرآیند انتخابات از سال ۱۹۹۱ و با دامن زدن به کودتا کلید خورد. در آن روز ارتش مانع از اجرای نتیجه انتخابات پارلمانی و به قدرت رسیدن حزب «جبهه اسلامی نجات الجزایر» شد. درگیری‌ها به دنبال دخالت نظامی ارتش موجب شد تا این کشور برای یک دهه درگیر جنگ داخلی شود.

دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد که انتخابات پیش رو نه ۱۸ آوریل که در پایان سال ۲۰۱۹ با هدف اصلاح نظام سیاسی و قانون اساسی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

بوتفلیقه از حضور در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر انصراف داد

رئیس ستاد کل ارتش الجزایر: معترضان «اهداف ناب و نیت های خالص» دارند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موضع گیری بیش از هزار قاضی الجزایر علیه نامزدی مجدد بوتفلیقه

دهها هزار الجزایری خواستار کناره گیری بوتفلیقه از قدرت شدند

مرد الجزایری که ۲۶ سال ناپدید شده بود محبوس در آغل خانه همسایه‌اش پیدا شد