Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پلیس معترضان خیابانی در قزاقستان را بازداشت کرد

تظاهرات در قزاقستان
تظاهرات در قزاقستان Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سه روز پس از استعفای غیرمنتظره نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور قزاقستان، دو شهر بزرگ این کشور شاهد تجمعات اعتراضی بوده است.

آگهی

پلیس قزاقستان روز جمعه ۲۲ مارس ده‌ها معترض خیابانی را که در دو شهر بزرگ این کشور دست به تظاهرات زده بودند، بازداشت کرد. این تظاهرات سه روز پس از استعفای غیرمنتظره نورسلطان نظربایف، رئیسجمهور این کشور، بر پا شد.

مختار آبلیازوف، سازماندهنده تظاهرات و از رهبران مخالف دولت قزاقستان که در خارج از کشور سکونت دارد، آقای نظربایف را به تلاش برای ایجاد حکومت موروثی متهم کرده است.

در حالی که پس از استعفای نورسلطان نظربایف، قاسم جومارت توکایف رئیس مجلس سنای این کشور پست رئیس‌جمهوری موقت را تا زمان برگزاری انتخابات جدید در دست دارد، «داریگا نظربایف» ‌دختر بزرگ نورسلطان نظربایف جانشین او در مقام ریاست مجلس شده است.

تظاهرات روز جمعه در دو شهر آلماتی و آستانه قزاقستان برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

تعداد معترضان کم شمار گزارش شده است و به نظر نمی‌رسد در مقطع کنونی تهدیدی از سوی آنان متوجه دولت باشد. معترضان با بالن‌هایی به رنگ آبی، نشان اپوزسیون، در شهر حاضر شدند و به تغییر اسم شهر آستانه اعتراض کردند.

پارلمان قزاقستان روز پنجشنبه، بنابر پیشنهاد رئیس جمهور موقت، طرحی تصویب کرد که طی آن برای تقدیر از خدمات رئیس جمهور سابق نام پایتخت کشور از «آستانه» به «نورسلطان» تغییر یابد.

روز پنجشنبه نیز در جریان اعتراض خیابانی دستکم ۲۰ نفر دستگیر شده بودند. تظاهرات عمومی در قزاقستان بدون مجوز رسمی ممنوع است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نورسلطان نظربایف، بازهم پیروز انتخابات رئیس جمهوری قزاقستان

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد

مرگ مرموز ۶ نفر در هتلی در تایلند؛ پلیس بانکوک در فنجان‌ها رد سیانور کشف کرد