Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سیل‌زدگی ۴۰ هزار گنبدکاووسی؛ ۶۰ درصد بارندگی سالانه استان در یک روز ثبت شد

سیل‌زدگی ۴۰ هزار گنبدکاووسی؛ ۶۰ درصد بارندگی سالانه استان در یک روز ثبت شد
Copyright عکس از خبرگزاری مهر /محمدحسین مهیمنی
Copyright عکس از خبرگزاری مهر /محمدحسین مهیمنی
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بارندگی در استان گلستان موجب شد تا حدود ۴۰ هزار نفر از مردم شهر گنبدکاووس روزهای نخست سال ۹۸ را با مشکلات ناشی از بروز سیل آغاز کنند. کمک به مردم سیل زده گنبدکاووس با قایق موتوری در دستور کار مسوولان محلی است.

آگهی

بارش باران توام با طوفان در استان گلستان و به ویژه شهر گنبدکاووس موجب بی‌خانمانی برخی از شهروندان و سیل‌زدگی حدود ۴۰ هزار تن شده است. عملیات امداد و نجات به شهروندان در دستور کار است با این حال برخی در شبکه‌های اجتماعی از روند کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده در استان گلستان ناراضی هستند.

فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس از آبگرفتگی ۲۵ درصد از شمال این شهر خبر داده و اینکه «حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از جمعیت شهر تحت تاثیر آب‌گرفتگی قرار دارند که با استفاده از چندین فروند قایق موتوری در حال ارسال غذا و دارو و مایحتاج ضروری به آنها هستیم.»

عکس محمد حسین مهیمنی

«اولویت نخست نجات جان مردم است»

عبدالقدیر کریمی به ایسنا گفت: «پس از دو روز پر تلاطم در شهرستان گنبدکاووس از صبح امروز (پنجشنبه) به ثباتی رسیدیم و دو پل چهل چای و آخوند آباد در ورودی شهر در شرایط مناسبی قرار دارند و مشکل تردد نداریم. نیروهای امدادی از صبح امروز در ۲۵ درصد از شمال شهر گنبد کاووس که دچار آبگرفتگی شده در حال ساماندهی و نظافت هستند و تا حدودی که امکان داشت آبگرفتگی‌ها را برطرف کردند. البته احتمالا تا عصر امروز (پنجشنبه) سرریز سد گلستان را خواهیم داشت. زمانی می‌توانیم آبگرفتگی شهر را به طور کامل برطرف کنیم که سر ریز سد گلستان توقف یابد.»

یکی از کاربران در توییتر به روند کمک‌رسانی هلال احمر و کمبود امکانات انتقاد کرده و نوشته «هلال‌احمر تنها با ۱۶ قایق به مردم کمک می‌کند.»

به گفته کریمی «اولویت نخست نجات جان مردم است. این امر حتی اگر با هدایت آب‌های سرریز سد گلستان به مزارع کشاورزی و آسیب به مزارع باشد انجام شده و خسارات کشاورزان، بعدا جبران می شود.»

«مردم از حاشیه‌ رودخانه‌ها حذر کنند»

فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس، حاشیه رودخانه‌ها را نگرانی جدی مسئولان شهرستان ذکر کرد و از مردم ساکن در این مناطق خواست با تخلیه منازل خود، از خطرات احتمالی برحذر باشند. تا به اینجای کار ۱۵ سالن ورزشی، مسجد و مدرسه برای اسکان اضطراری مردم سیل‌زده پیش‌بینی شده است.

علی نظری، مدیر آب منطقه ای استان گلستان پنجشنبه در جلسه اضطراری شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ساحلی و مرزی گُمیشان اعلام کرد: «در کمتر از ۲۴ ساعت ۶۰ درصد بارندگی سالیانه استان گلستان به ثبت رسید و دستگاه‌های هواشناسی رقم بارشی معادل ۳۱۵ میلیمتر را اعلام کردند.»

به گفته او، «ثبت ۱۵۶.۱میلی‌متر باران در ایستگاه فرودگاه گرگان بالاترین میزان بارش در فرودگاه‌های قاره آسیا طی دو روز گذشته به شمار می‌آید.»

یکی از کاربران شبکه اجتماعی توییتر در حساب خود ویدئویی از سیل اخیر در گنبد کاووس منتشر کرده است.

جان باختن دو کودک در سیل استان گلستان

به گزارش ایرنا بارندگی اخیر توام با طوفان خسارات زیادی در گلستان بر جای گذاشت و جان ۲ کودک را در شهرهای کلاله و مینودشت گرفت. سامانه سرد و بارشی از روز دوشنبه وارد منطقه شد و به گزارش ایرنا بیش از ۳۰۰ میلمتر باران در گلستان باریده و ارتفاع برف در برخی نقاط استان تا ۱.۵ متر گزارش شده است.

بر اساس گزارش نوربخش داداشی، مدیرکل هواشناسی گلستان «بارندگی در شهرستان آزادشهر ۱۵۶، گنبد کاووس ۱۳۷.۳، بندرگز ۱۱۷، کردکوی ۱۱۳.۹، علی آباد ۱۱۰، مراوه تپه ۱۰۳ و اینچه برون ۷۹.۳ میلیمتر اعلام شد. همچنین طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۲۰ سانتیمتر ارتفاع برف در ارتفاعات درازنو از توابع شهرستان کردکوی واقع در غرب گلستان ثبت شد.»

عکس مهر، محمد حسین مهیمنی

به گزارش ایرنا «بارش شدید باران در ۴۸ ساعت گذشته که در گنبد به ۱۴۵ میلی‌متر رسید به همراه سرریز آب سدهای بوستان وگلستان در مناطق بالادست شهر گنبدکاووس به پرآبی رودخانه گرگانرود منجر شده و گنبدکاووس هم اینک در معرض خطر سیل قرار دارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه بارندگی در مناطق مختلف ایران؛ آب‌گرفتگی در تهران و بازگشت سیل به شیراز

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است