Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دو فلسطینی در جریان درگیری با سربازان اسرائیل در کرانه باختری رود اردن کشته شدند

 دو فلسطینی در درگیری با سربازان اسرائیل در کرانه باختری رود اردن کشته شدند
دو فلسطینی در درگیری با سربازان اسرائیل در کرانه باختری رود اردن کشته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقبره یوسف، از مکان های مذهبی در کرانه باختری رود اردن است که از آن به عنوان یکی از منابع تنش در مناقشه دامنه دار میان فلسطینیان و اسرائیلی ها نام برده می شود.

آگهی

دو فلسطینی شامگاه سه شنبه در جریان درگیری با سربازان اسرائیلی در نزدیکی یک مکان مذهبی در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین روز چهارشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد که رائد حمدان ۲۱ ساله و زید نوری، دیگر جوان ۲۰ ساله فلسطینی در جریان درگیری های سه شنبه شب در نزدیکی مکانی مذهبی واقع در حومه شهر نابلس که از آن به عنوان مقبره یوسف یاد می شود بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی جان باخته اند.

از سوی دیگر ارتش اسرائیل در واکنش به این درگیری ها اعلام کرد که سربازان ارتش این کشور پس از پرتاب مواد انفجاری به سوی مومنان یهودی در این مکان مذهبی برای محافظت از آنها مجبور به گشودن آتش شدند.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که سربازان اسرائیلی با مشاهده این صحنه به سوی مهاجمانی که سوار بر خودرو اقدام به پرتاب مواد انفجاری کرده بودند، تیراندازی کردند. خبرگزاری ها هنوز اطلاعات بیشتری از جزئیات این درگیری و احتمال زخمی شدن سربازان اسرائیلی در تیراندازی متقابل فلسطینیان مخابره نکرده اند.

مقبره یوسف، از مکان های مذهبی در کرانه باختری رود اردن است که از آن به عنوان یکی از منابع تنش در مناقشه دامنه دار میان فلسطینیان و اسرائیلی ها نام برده می شود. این مکان مذهبی از دید یهودیان محل دفن یوسف، یکی از دوازده پسر یعقوب و از شخصیت‌های تنخ یهودی و عهد عتیق است حال آنکه مسلمانان معتقدند این مکان آرامگاه شیخ یوسف دویکات، از شخصیت های روحانی محلی است.

این مکان همچنین در نزدیکی یکی از اردوگاه های آوارگان فلسطینی واقع شده و ارتش اسرائیل به طور معمول برای حفاظت از مومنان یهودی که برای زیارت به این آرامگاه می آیند نیروهایی گشتی به محل اعزام می کند.

اسرائیل پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ که با پیروزی بر اعراب همراه بود کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست گرفت. اسرائیلی ها و فلسطینی ها از چندین دهه به این طرف درگیر منازعه ای بی پایان بر سر قلمرو تحت کنترل و حاکمیت خود هستند.

فلسطینی ها در پی ایجاد کشوری با پایتختی بیت المقدس شرقی در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه هستند، حال آنکه مذاکرات صلح برای پایان دادن به مناقشه دیرین میان دو طرف از سال ۲۰۱۴ به این سو عملا متوقف شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نوجوان فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی جان باخت

پلیس اسرائیل شهرک‌نشینان را از یک پاسگاه در کرانه باختری بیرون کرد

درگیری در کرانه باختری؛ ارتش اسرائیل رام‌الله را محاصره کرد