واکنش دولت و مردم افغانستان به سیلی یک نماینده مجلس به گوش مامور پلیس

واکنش دولت و مردم افغانستان به سیلی یک نماینده مجلس به گوش مامور پلیس
Copyright Spc. Amber Leach
Copyright Spc. Amber Leach
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستور بازداشت پروین درانی صادر شده اما درنهایت این نماینده مجلس به دلیل بیماری بازداشت نشده است و روز سه‌شنبه به همراه پرونده‌اش به لوی سارنوالی فرستاده شده است.

آگهی

سیلی زدن پروین درانی نمایندۀ مردم کوچی در مجلس نمایندگان افغانستان به صورت یک مامور پلیس، واکنش‌های بسیاری را در سطح کشور همچنین میان کاربران در شبکه‌های مجازی برانگیخته است.

این ماجرا روز یکشنبه اتفاق افتاده است؛ در این روز خودروی زرهی خانم درانی که شیشه‌های سیاه‌رنگ نیز داشته، در چهارراه احمدشاه مسعود شهر کابل از سوی مامورانی که در حال بازرسی خودروها بودند، متوقف می‌شود.

خانم درانی در حالی از خودروی زرهی استفاده می‌کرده که جواز استفاده از چنین خودرویی را نداشته است. همین موضوع باعث اختلاف او با پلیس می‌شود؛ ماموران پلیس همچنین برای حذف رنگ سیاه از روی شیشه‌ها وارد عمل می‌شوند. درنهایت این نمایندۀ مجلس با یکی از ماموران پلیس درگیری لفظی پیدا کرده و به او ناسزا می‌گوید و به صورت او سیلی می‌زند.

واکنش دولت افغانستان

بنا بر اعلام رسانه‌های افغانستان، وزارت کشور دستور تعقیب قضایی و بازداشت خانم درانی را صادر کرده است. بنا بر اعلام وبسایت «۸ صبح» به نقل از مسئولان وزارت کشور، بر مبنای ماده ۱۰۲ قانون اساسی افغانستان، عملکرد پروین درانی «جرم مشهود» است و پلیس بدون در جریان قراردادن مجلس‌ نمایندگان، صلاحیت بازداشت او را دارد.

بر این اساس «۸ صبح» می‌نویسد که بنا بر اعلام نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارتخانه به فرماندهی پلیس کابل با «جدیت» دستور داده شده است تا پروین درانی را در روشنی قانون بازداشت کند و تحت پیگرد قرار دهد.

همزمان برای دلجویی از پلیسی که سیلی خورده بود، محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت کشور افغانستان شخصا به دیدن این مامور پلیس که محمد‌ یاسین نام دارد، می‌رود. آقای اندرابی همچنین اعلام کرده است که آقای یاسین از حمایت همه جانبۀ وزارت کشور افغانستان برخوردار است.

طلوع نیوز به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که دستور بازداشت خانم درانی صادر شده اما درنهایت این نماینده مجلس به دلیل بیماری بازداشت نشده است و روز سه‌شنبه به همراه پرونده‌اش به لوی سارنوالی فرستاده شده است.

طلوع نیوز همچنین به نقل از رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی اعلام کرد که خانم درانی پیش از این نیز چند پرونده در ریاست امنیت ملی افغانستان داشته که به دلیل مصونیت قضایی او، این پرونده‌ها پیگیری نشده‌اند. او همچنین مدعی شد که خانم درانی پیش از این «در سفری در شهر دبی به اتهام دزدی یک کمره، از سوی نگهبانان یک فروشگاه بازداشت شد، اما به کمک هیات مهمان‌دار رها گردید».

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به آنچه روی داده، در کنار نکوهش این نمایندۀ مجلس، خواستار برخورد قضایی با او شدند.

برخی نیز در پی این رفتار، به عملکرد مجلس افغانستان انتقاد کرده‌اند.

برخی نیز از این فرصت استفاده کرده و به بدرفتاری شماری از نیروهای پلیس با مردم افغان اشاره کرده‌اند.

دفاعیات خانم درانی

خانم درانی در پاسخ به خشم جامعه اعلام کرد که در ابتدا این مامور پلیس بوده که به او توهین کرده و به همین دلیل او مجبور به واکنش شده است. این نماینده مجلس افزود که بابت آنچه پیش آمده از تمام نیروهای امنیتی، به جز پلیسی که با او برخورد گستاخانه داشته، پوزش می‌خواهد.

بنا بر اعلام طلوع نیوز، خانم درانی همچنین در توضیح نداشتن مجوزهای لازم برای استفاده از خودروی زرهی گفته است: «من موتر پلیت "و ج" دارم که تمام وکیلان دارند، کارت "اA" دارم همه وکیلان دارند و هر اداره و ارگانی که ما می‌رویم همان کارت را نشان می‌دهیم خودش اعتبار است.»

پس از این حادثه، خانم دوانی دیگر از خودروی زرهی شیشه سیاه خود استفاده نکرد و با خودروی عادی در ملاء عام حاضر شد. او همچنین با انتشار ویدئویی، آنچه بر او روی داده را با وضعیتی که چهار سال پیش برای فرخنده روی داده بود مقایسه کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنت‌شکنی زنان در ولایت بغلان افغانستان؛ زحل سیفی نخستین زن راننده

فعالان مدنی در شهر لیون فرانسه به قتل فرخنده اعتراض کردند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد