Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شمار قربانیان طوفان در موزامبیک ممکن است به هزار نفر برسد

شمار قربانیان طوفان در موزامبیک ممکن است به هزار نفر برسد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر محیط زیست موزامبیک در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد طوفان و سیلاب ناشی از چرخند (سیلکون) آیدای ممکن است فاجعه‌آمیزترین حادثه طبیعی در تاریخ این کشور باشد.

آگهی

طوفان و رانش زمین که در آخرین روزهای هفته گذشته تا دیروز ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) موزامبیک و زیمباوه را درنوردید ممکن است بیش از ۱۰۰۰ قربانی برجای گذاشته باشد.

فیلیپ نیوسی، رییس جمهوری موزامبیک شامگاه دوشنبه در پیامی تلویزیونی گفت: «تعداد قربانیان به طور رسمی تا کنون ۸۴ نفر است. اما بعد از پرواز بر فراز مکان‌های آسیب‌ دیده و ارزیابی اولیه امکان دارد شمار کشته‌شدگان از ۱۰۰۰هم بیشتر شود.»

آقای نیوسی با اشاره به ناپدید شدن چندین روستا در سیلاب گفت که بیش از صد هزار نفر به کمک‌های اولیه و مواد غذایی احتیاج فوری دارند.

بسیاری از کسانی که از سیلاب جان سالم به در برده‌اند، بر روی درخت‌ها و سقف ساختمان‌های بلند منتظر رسیدن کمک هستند.

چرخند (سیکلون) آیدای که منشا این طوفان و سیلاب است از شامگاه پنج‌شنبه گذشته حرکت خود را به سمت مرکز موزامبیک آغاز کرده و پس از آن به سمت زیمباوه ادامه پیدا کرده است.

رویترز
پل تخریب شده در روستای چمیامی‌مانی به دنبال طوفان در زیمباوهرویترز

آخرین آمار از تعداد قربانیان در زیمباوه ۹۸ کشته و ۱۲۷ نفر ناپدیده شده است.

پرانس شیری، وزیر دفاع زیمباوه در توصیف آسیب ناشی از طوفان گفت: «گویی جنگی بزرگ در گرفته است.»

مقام‌های صلیب سرخ می‌گویند ۹۰ درصد شهر بیرا –دومین شهر بزرگ موزامبیک با نیم میلیون جمعیت- نابود شده و آثار تخریب وحشتناک است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه حاضر در محل از تخریب، قطع شدن تجهیزات برق و ارتباطات و درخت‌های کنده شده در خیابان‌های شهر گزارش می‌دهد.

یکی از جان سالم به دربردگان در شهر بیرا به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «سر برخی از مردم به علت برخورد سقف‌های فلزی که بر اثر طوفان به پرواز درآمده بودند از تن جدا شد.»

رویترز
زنی در حال گرفتن سلفی در کنار پل تخریب شده بر روی رودخانه‌ای در زیمباوهرویترز

بر اساس آخرین آمار سازمان حوادث غیرمترقبه موزامبیک در حدود ۸۷۳ خانه، ۲۴ بیمارستان و ۲۶۷ کلاس درسی در بیرا به طور کامل یا نیمه تخریب شده اند.

رییس جمهوری موزامبیک از شهروندانی که در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کنند خواسته است تا هر چه زودتر خانه‌های خود را تخلیه کنند و در جای دیگری پناه بگیرند.

در سال ۲۰۰۰ طوفان مشابهی بیش از ۸۰۰ کشته برجای گذاشت.

وزیر سازمان محیط زیست موزامبیک در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد چرخند آیدای ممکن است فاجعه‌آمیزترین حادثه طبیعی در تاریخ این کشور باشد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طوفان در آنتالیا خسارات گسترده ای بر جا گذاشت

ویدئو؛ خسارت‌ طوفان و سیل در ایتالیا

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید