فیزیکدان برزیلی برنده جایزه ۱.۴ میلیون دلاری تمپلتون شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فیزیکدان برزیلی برنده جایزه ۱.۴ میلیون دلاری تمپلتون شد

مارسلو گلیزر، فیزیکدان و ستاره‌شناس برزیلی برنده جایزه ۲۰۱۹ فیزیک تمپلتون شد. وی این جایزه را برای ارزش افزوده سرشتن علم با معنویت دریافت کرد.

جایزه تمپلتون هرساله به یک فرد زنده که در برآورد قضات «سهمی استثنایی برای تأیید بُعد معنوی زندگی از طریق روش‌های عملی» دارد، اهداء می‌گردد. 

این جایزه نخستین بار از سوی جان تمپلتون، معامله‌گر سهام، کارآفرین و خیّر بریتانیایی در سال ۱۹۷۲ بنیاد نهاده شد و پس از مرگ وی بنیاد تمپلتون که در ایالات متحده قرار دارد این مسئولیت را برعهده گرفت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

https://marcelogleiser.com
کتاب‌های مارسلو گلیزر به زبان انگلیسیhttps://marcelogleiser.com

آقای گلیزر نخستین دانشمند اهل آمریکای جنوبی است که توانسته است این جایزه را از آن خود کند. وی استاد کالج دارتموث در نیوهمپشر ایالات متحده است که در زمینه کیهان‌شناسی، نظریه پیچیدگی و اخترفیزیک کار و تحقیق می‌کند.

وی مولف کتاب‎‌های بسیاری در زمینه فیزیک است و در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی حضور فعالی داشته است. مارسلو گلیزر سعی دارد با استفاده از علم به درک ریشه‌های جهان و زندگی روی زمین برسد.

دالایی لاما (۲۰۱۲) و مادر ترزا (۱۹۷۳) از دیگر برندگان جایزه تمپلتون هستند. سال گذشته نیز عبدالله دوم، پادشاه اردن به دلیل تلاش‌هایش برای ایجاد توازن و مودّت میان اسلام، مسیحیت و سایر مذاهب برنده این جایزه شد.

مارسلو گلیزر در ریو دو ژانیرو در یک خانواده با نفوذ در جامعه یهودیان متولد شد. وی تحصیلاتش را در برزیل و بریتانیا به اتمام رساند و از سال ۱۹۹۱ به عنوان محقق و مدرس به بخش دانشکده فیزیک و نجوم کالج دارتموث پیوست.

بیشتر بخوانید: