Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راهپیمایی الجزایری‌های مقیم فرانسه علیه بوتفلیقه، حاضر همیشه غایب

راهپیمایی الجزایری‌های مقیم فرانسه علیه بوتفلیقه، حاضر همیشه غایب
راهپیمایی الجزایری‌های مقیم فرانسه علیه بوتفلیقه، حاضر همیشه غایب Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنها اعلام کردند از خواسته خود که همانا کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از ریاست جمهوری الجزایر است، کوتاه نخواهند آمد و هر یکشنبه به نشانه اعتراض در این مکان گرد هم می‌آیند.

آگهی

هزاران الجزایری‌ و فرانسوی الجزایری‌تبار در مخالفت با ادامه ریاست جمهوری بوتفلیقه در آستانه انتخابات آتی الجزایر، در پاریس تظاهرات کردند.

راهپیمایان در تجمع روز یکشنبه ۲۶ اسفند در میدان رپوبلیک (جمهوری) پاریس در حالی که بسیاری از آنان پرچم این کشور را در دست داشتند، علیه دولت بوتفلیقه شعار دادند. آنها اعلام کردند از خواسته خود که همانا کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از ریاست جمهوری الجزایر است، کوتاه نخواهند آمد و هر یکشنبه به نشانه اعتراض در این مکان گرد هم می‌آیند.

در حالی که مخالفان در الجزیره، پایتخت الجزایر هر جمعه در مخالفت با دولت دست به راهپیمایی می‌زنند، هموطنان آنها در فرانسه نظیر همین اعتراض را تاکنون در روزهای یکشنبه هر هفته برگزار کرده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خبرگزاری فرانسه از قول برخی راهپیمایان در پاریس می‌نویسد که این افراد تا زمانی که صدایشان «شنیده شود» همپای مردم در الجزایر به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

روی یکی از پلاکاردهایی که راهپیمایان امروز در پاریس در دست داشتند، این شعار نوشته شده بود: «یا پیروزی در آرامش یا به خاک افتادن با غرور».

یکی دیگر از راهپیمایان به نام رجا بن‌سعید درباره دولتمردان فعلی الجزایر به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه‌شان باید بروند. رئیس جمهوری ما مدت‌هاست که مرده است.»

رویترز

بوتفلیقه، حاضر همیشه غایب

اشاره این شهروند الجزایری به غیبت طولانی رئیس جمهوری الجزایر است. رئیس جمهوری فعلی الجزایر اکنون شش سال است که در انظار عمومی ظاهر نشده و آخرین اخبار از او حاکی است که برای معالجه به سوئیس سفر کرده است.

آقای بوتفلیقه که نامزدی خود را برای انتخابات آتی اعلام کرده بود، پس از چند هفته آشوب، اعتراض و درگیری خونبار در کشورش مجبور به عقب‌نشینی شد و نامزدی خود در انتخابات برای پنجمین بار را پس گرفت. او با این حال تاریخ انتخابات را تا زمان برگزاری «همایش ملی» به تعویق انداخت.

بیشتر بخوانید:

به این ترتیب او که قاعدتا می‌بایست در تاریخ ۸ اردیبهشت سال آینده خورشیدی از قدرت کناره می‌گرفت، تا زمان برگزاری انتخابات آینده و فراتر از دوره قانونی ریاست جمهوری‌اش به ریاست خود بر کشور ادامه خواهد داد.

انتقاد از ماکرون به دلیل «حمایت» از بوتفلیقه

الجزایر تا پیش از رسیدن به استقلال یکی از مهم‌ترین مستعمره‌های فرانسه در قرن بیستم بود. بنابراین با توجه به این پیوند تاریخی میان دو کشور و نیز با توجه به این که حدود یک میلیون الجزایری‌تبار در فرانسه زندگی می‌کنند، الجزایری‌ها همواره نگاهی هم به موضع فرانسه در قبال تحولات کشور خود داشته‌اند.

REUTERS

امانوئل ماکرون با استقبال از تصمیم بوتفلیقه در به تعویق انداختن انتخابات، خشم معترضان الجزایری را برانگیخت.

روی برخی از پلاکاردهایی که راهپیمایان امروز در پاریس در دست داشتند شعارهایی علیه «حمایت» امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از همتای الجزایری‌اش به چشم می‌خورد. از جمله این شعارها یکی این بود: «نه پوتین، نه ماکرون، مردم خودشان رئیسند»؛ و دیگری این: «ماکرون، به کار خودت برس».

مخالفان الجزایری تمدید دوره ریاست جمهوری بوتفلیقه را خلاف قانون اساسی این کشور می‌دانند.

آگهی

بیشتر بخوانید:

تظاهرات الجزایری‌ها در شهرهای دیگر فرانسه

روز یکشنبه همزمان با راهپیمایی در پاریس، مخالفان بوتفلیقه در شهرهای دیگر فرانسه نیز تظاهرات کردند.

صدها نفر از شهروندان الجزایری‌تبار در شهر مهاجرنشین سنت‌اتی‌ین با شعار «الجزایر را آزاد کنید» به خیابان آمدند. نظیر چنین اعتراضی در مارسی، بوردو و تولوز نیز برگزار شد.

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

آگهی
رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض‌ها در الجزایر؛ معترضان خواستار تغییرات سیاسی فوری هستند

موضع گیری بیش از هزار قاضی الجزایر علیه نامزدی مجدد بوتفلیقه

مرد الجزایری که ۲۶ سال ناپدید شده بود محبوس در آغل خانه همسایه‌اش پیدا شد