Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شهروند آمریکایی در ایران به ده سال زندان محکوم شد

مایکل وایت شهروند آمریکایی در ایران به ده سال زندان محکوم شد
مایکل وایت شهروند آمریکایی در ایران به ده سال زندان محکوم شد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک زاید، وکیل این تبعه آمریکا که مایکل وایت نام دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که موکلش به دلیل «توهین به رهبر» و «همرسان کردن تصاویر شخصی در اینترنت» به زندان محکوم شده است.

آگهی

یک شهروند آمریکایی که تابستان گذشته در مشهد بازداشت شده بود، در مجموع به ۱۰ سال زندان در ایران محکوم شد.

روز شنبه ۲۵ اسفند رویترز و خبرگزاری فرانسه همزمان این خبر را که پیشتر در روزنامه نیویورک تایمز چاپ شده بود، از قول وکیل این فرد آمریکایی تأیید کردند.

مارک زاید، وکیل این تبعه آمریکا که مایکل وایت نام دارد به خبرگزاری فرانسه گفته که موکلش به دلیل «توهین به رهبر» و «همرسان کردن تصاویر شخصی در اینترنت» به زندان محکوم شده است. مایکل وایت به دلیل توهین به سید علی خامنه‌ای رهبر ایران به دو سال و به دلیل همرسان کردن تصاویر شخصی در اینترنت به ده سال زندان محکوم شده است، اما وکیل او در واشنگتن می‌گوید این حکم در مجموع ۱۰ سال اعلام شده است.

آقای زاید به خانواده موکلش گفته وزارت خارجه آمریکا از طریق دفتر حفاظت منافع خود در سفارت سوئیس در تهران از این محکومیت باخبر شده‌اند. ظاهرا مقام‌های سفارت سوئیس چند دیدار کنسولی با آقای وایت در مشهد داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:توضیح مادر سرباز آمریکایی درباره بازداشت فرزندش در ایران

این وکیل در مورد موکلش همچنین به خبرگزاری فرانسه گفته است: «ما هنوز بسیار نگران سلامت جسمی او هستیم، زیرا او سابقه بیماری دارد. با این حال به ما اطلاع داده‌اند که او هم‌اکنون در شرایط خوبی به سر می‌برد.»

پیش از این غلامعلی صادقی، دادستان خراسان رضوی در تاریخ ۲۰ اسفند ماه از صدور حکم پرونده مایکل وایت خبر داده و گفته بود که در این پرونده شاکی خصوصی، شاکی عمومی و اتهام‌های امنیتی مطرح است.

مایکل وایت کیست؟

مایکل وایت ۴۶ ساله که در آمریکا نظامی بوده و اهل ایالت کالیفرنیاست، در تابستان گذشته در حالی که برای دیدن دوست دختر ایرانی‌اش به مشهد سفر کرده بود، دستگیر شد. او به گفته مادرش تا آن زمان پنج، شش بار دیگر هم به همین منظور به ایران سفر کرده بود.

مقام‌های ایرانی روز ۱۹ دی ماه گذشته اذعان کرده بودند که این فرد در ایران دستگیر شده اما هرگونه ادعای بدرفتاری با وی را رد کرده بودند.

هم اکنون دست کم سه شهروند آمریکایی دیگر در ایران زندانی هستند که دو نفرشان دو ملیتی ایرانی-آمریکایی‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس لبنان: زکا با حمایت حسن‌نصرالله اما به خواست میشل عون آزاد شد

نزار زکا پس از آزادی و خروج از ایران: بازداشت من «آدم ربایی» بود

دست‌کم هفت نفر بر اثر سیل در مشهد و فریمان جان باختند