راهپیمایی عظیم دانش‌آموزان در شهرهای مختلف جهان برای آب و هوا

راهپیمایی عظیم دانش‌آموزان در شهرهای مختلف جهان برای آب و هوا
راهپیمایی عظیم دانش‌آموزان در شهرهای مختلف جهان برای آب و هوا   -  Copyright  رویترز
نگارش از مسعود سالاری

رئیس «اتحادیه ملی دبیرستان‌ها»ی فرانسه به روزنامه لوفیگارو گفت که شرکت این تعداد از جوانان در راهپیمایی دفاع از محیط زیست در فرانسه تاکنون بی‌پیشنیه بوده است.

ده‌ها هزار دانش‌آموز دبیرستانی در شهرهای مختلف جهان با تعطیل کردن کلاس‌های درس در راهپیمایی حمایت از محیط زیست شرکت کردند.

این راهپیمایی روز جمعه ۲۴ اسفند به دعوت جنبش موسوم به «جوانان برای اقلیم» (به انگلیسی: YouthForClimate) برگزار شد. کنشگران این جنبش از دبیرستانی‌های سراسر جهان خواسته بودند برای دفاع از محیط زیست و اعتراض به سیاستمدارانی که به تغییرات آب و هوایی کره زمین بها نمی‌دهند، از حضور در مدرسه سر باز زنند.

تظاهرات دانش‌آموزان در شهر دوسلدورف آلمان

دانش‌آموزان در سوئد، فرانسه، برزیل، آلمان، بریتانیا، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا، هند و بیش از صد کشور دیگر به شکل گسترده و فعال در این تظاهرات شرکت کردند.

راهپیمایی «تاریخی» در پاریس

پاریس یکی از شهرهایی بود که بیشترین شمار دانش‌آموزان طرفدار محیط زیست روز جمعه در آن راهپیمایی کردند. پلیس فرانسه آمار راهپیمایان در ساعات مختلف راهپیمایی در این شهر را بین ۲۹ تا ۴۰ هزار نفر اعلام کرد. نوجوانان فرانسوی امروز در راهپیمایی خود با پلاکاردهایی که روی آنها شعارهایی در دفاع از سلامت آب و هوایی زمین نوشته شده بود، خیابان‌های مرکزی پاریس را برای ساعت‌ها به اشغال خود درآوردند.

رویترز
جنبش دانش‌آموزی «جمعه برای آینده» در شهر سائو پائولو برزیلرویترز

بیشتر بخوانید:

لویی بوآیار، رئیس «اتحادیه ملی دبیرستان‌ها»ی فرانسه با «تاریخی» خواندن این تجمع در فرانسه به روزنامه لوفیگارو گفت که شرکت این تعداد از جوانان در راهپیمایی دفاع از محیط زیست در فرانسه تاکنون بی‌پیشنیه بوده است.

در مسیر سه کیلومتری راهپیمایی روز جمعه در پاریس از میدان پانتئون تا میدان انوَلید، به جز دانش‌آموزان دبیرستان‌ها، شمار زیادی از دانشجویان و شهروندان دیگر و حتی دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی پایین‌تر نیز حضور داشتند.

تظاهرات دانش‌آموزان در پاریس

شکل‌گیری جنبش

مبدع راهپیمایی‌های زیست‌محیطی اخیر نوجوانان در اروپا یک دختر ۱۶ ساله سوئدی به نام گرتا تونبرگ است. او نخستین بار با حضور در محل برگزاری مجمع اقتصادی داووس در سوییس، اعتراض خود به گرمایش زمین را اعلام کرد. این کنشگر نوجوان سپس با دعوت از هم سن و سالان خود در سراسر جهان خواست تا اعتراض به آن دسته از حاکمان سیاسی غافل از تعییرات آب و هوایی را ادامه دهند.

در پی دعوت گرتا تونبرگ، ابتدا دانش‌آموزان دبیرستان‌های بلژیک از نخستین روزهای آغازین سال جاری مسیحی، در خیابان‌های بروکسل، پایتخت این کشور تجمع کرده و تقریبا هر هفته به راهپیمایی خود ادامه دادند. جنبش «جوانان برای اقلیم» نیز در همین کشور پایه‌گذاری شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
گرتا تونبرگ در راهپیمایی دانش‌آموزان در استکهلمرویترز

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی