هشدار کره شمالی: موضع گانگستری آمریکا وضعیت حاضر را به خطر می‌اندازد

هشدار کره شمالی: موضع گانگستری آمریکا وضعیت حاضر را به خطر می‌اندازد
هشدار کره شمالی: موضع گانگستری آمریکا وضعیت حاضر را به خطر می‌اندازد Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در واکنشی مثبت به سخنان معاون وزیر خارجه کره شمالی گفت واشنگتن نسبت به ادامه گفتگوها با کره شمالی خوشبین و «امیدوار» است.

آگهی

یک دیپلمات بلندپایه کره شمالی گفت کیم جونگ اون، رهبر این کشور درصدد است تا احتمالا مذاکرات خود با آمریکا را متوقف کرده و به از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی بیندیشد.

چو سون هوی، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز جمعه ۲۴ اسفند در برابر خبرنگاران در پیونگ‌یانگ با انتقاد از مسئولان آمریکایی به دلیل ترک نیمه‌کاره مذاکرات هانوی گفت: «ما به هیچ روی قصد نداریم تسلیم خواسته‌های آمریکا بشویم و به هیچ وجه حاضر نیستیم در مذاکرات این چنینی شرکت کنیم.»

خبرگزاری تاس از قول معاون وزیر خارجه کره شمالی نوشت: «مایک پمپئو، وزیر خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به فضای دشمنی و بی‌اعتمادی دامن زدند و به این گونه راه را بر تلاش‌های سازنده به هدف پیشبرد مذاکرات میان سران دو کشور بستند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رهبر کره شمالی قرار است در آینده‌ای نزدیک موضع رسمی خود در مورد مذاکرات با آمریکا بر سر موضوع هسته‌ای‌زدایی شبه‌جزیره کره و تحرکات نظامی کره شمالی تعلام کند. خانم چو در این زمینه گفت که آمریکا «فرصت طلایی» نشست هانوی را از دست داده و هشدار داد که در چنین شرایطی کیم جونگ اون ممکن است در توقف آزمایش هسته‌ای و موشکی «تجدید نظر» کند. او گفت: «مایلم مطلبی را روشن کنم. موضع گانگستری آمریکا ممکن است وضعیت حاضر را به خطر بیندازد.»

خانم چو در عین حال روابط شخصی میان سران دو کشور آمریکا و کره شمالی را «همچنان خوب» توصیف کرد.

بیشتر بخوانید:

واکنش آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در واکنشی مثبت به سخنان معاون وزیر خارجه کره شمالی گفت واشنگتن نسبت به ادامه گفتگوها با کره شمالی خوشبین و «امیدوار» است.

اظهارات خانم چو در مورد رفتار مایک پمپئو و جان بولتون در جریان آخرین دیدار سران آمریکا و کره شمالی در ماه گذشته در هانوی، پایتخت ویتنام بود.

گفتگوهای دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در آخرین دیدارشان در هانوی با شکست روبرو شد. کره شمالی قرار بود فعالیت نیروگاه هسته‌ای اصلی خود به نام یونگ‌بیون را متوقف کند، اما دونالد ترامپ لغو پنج مورد از تحریم‌ها علیه کره شمالی را به برداشتن گام‌های ملموس این کشور برای نابوی تمام سایت‌های هسته‌ای مشروط کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سئول: عملیات بازسازی پایگاه پرتاب موشک کره شمالی رو به اتمام است

ترامپ و کیم‌ جونگ اون در ویتنام دیدار کردند

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد