دانستنی‌ها؛ بیت‌کوین چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دانستنی‌ها؛ بیت‌کوین چیست؟
کپی رایت  عکس از رویترز

بیت‌کوین یک ارز آنلاین و مجازی است که بر پایه کدهای رایانه‌ای خلق شده و از سال ۲۰۰۹ میلادی به جریان افتاده است. مشخصات خالق یا خالقان آن هنوز رازی سر به مُهر است.

بر خلاف ارزهای رایج، نسخه کاغذی یا فلزی ندارد و هیچ بانک مرکزی یا دولتی آن را پشتیبانی نمی‌کند.

بیت‌کوین بر بستر شبکه‌ای از اطلاعات گسترده اینترنتی فعال شده، درست مثل یک دفتر بزرگ ثبت دیجیتالی معاملات که بر مبنای اصول باز بودن، عدم تمرکز و غیرقابل هک بودن طراحی شده است.

برای شروع کافیست، اپلیکیشن «کیف بیت‌کوین» را بر روی تلفن همراه یا رایانه خود نصب کنید، برنامه‌ای که در ازاء پرداخت قیمت بیت‌کوین بر پایه ارزهای رایج، یک کد منحصربفرد به شما اختصاص می‌دهد که با آن هر چیزی می‌توانید بخرید.

بیشتر بخوانید:زنجیرۀ بلوکی چیست و چرا انقلابی در دنیای مجازی محسوب می‌شود؟

این کدها یا بیت‌کوین‌ها پاسخ‌های قابل قبولی است که از الگوریتم طراحی شده برای تولید بیت‌کوین استخراج می‌شود. این فرآیند، امنیت و تکراری نبودن بیت‌کوین‌های خریداری شده را تضمین می‌کند.

اعضاء ناشناس این شبکه به مدد رایانه‌های قدرتمند همانند یک معدنچی مدام در حال رقابت برای یافتن پاسخ‌های انحصاری و تازه الگوریتمی هستند که حاصل آن استخراج بیت‌کوین‌های جدید است.

از این الگوریتم حداکثر ۲۱ میلیون بیت‌کوین می‌توان استخراج کرد که سه چهارم آن تاکنون استخراج شده و به جریان افتاده است.

هر چند ارزهای کدگذاری شده به دلیل سرعت بالای انتقال و نیز کارمزد پائین معامله آنها، بسیار جذاب است ولی با وجود نوسان قیمت و غیرقابل برگشت بودن معامله با آنها قدری پرریسک به نظر می‌رسد. در صورت ذخیره آنها بر روی گوشی همراه یا رایانه شخصی همواره در خطر سرقت توسط هکرها قرار دارد. ناشناس ماندن مالک آنها نیز موجب شده تا به ابزار قابل اتکاء معاملات غیرقانونی بدل شود.

بیشتر بخوانید:

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید