وزارت خارجه آمریکا به مالکیت اسرائیل بر «بلندی‌های جولان» رسمیت داد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت خارجه آمریکا به مالکیت اسرائیل بر «بلندی‌های جولان» رسمیت داد؟
کپی رایت  عکس از رویترز

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان که روز چهارشنبه منتشر کرد، توصیف معمول خود از بلندی‌های جولان را از «بلندی‌های تحت اشغال» به «بلندی‌های تحت کنترل» اسرائیل تغییر داد.

اسرائیل در جریان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ میلادی با کشورهای عربی، افزون بر بخشی از کرانه باختری و نوار غزه، ارتفاعات جولان واقع در خاک سوریه را نیز به اشغال خود درآورد.

اسرائیل از اوایل دهه ۸۰ میلادی تاکنون تلاش دارد تا این منطقه استراتژیک را به طور رسمی ضمیمه خاک خود کند، تلاشی که با مقاومت سازمان ملل متحد و کشورهای جهان هنوز به نتیجه نرسیده است.

بیشتر بخوانید:نتانیاهو: از موضع مالکیت بلندی‌های جولان پائین نمی‌آیم

یک مقام ارشد اسرائیلی ماه می گذشته خبر داده بود که آمریکا طی چند ماه آینده نظر خود مبنی بر به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را اعلام خواهد کرد.

با این وجود، جان بولتن، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ماه اوت گذشته تاکید کرده بود که ایالات متحده قصد ندارد در مورد بلندی‌های جولان موضع جدید اتخاذ کند.

اکنون واضح نیست که تغییر تعبیر آمریکا از بلندی‌های جولان در گزارش حقوق بشر وزارت خارجه این کشور مقدمه‌ای برای به رسمیت شناختن مالکیت اسرائیل بر این بلندی‌هاست یا تنها وقوع یک خطای ویراستاری است.

بیشتر بخوانید:کلاه آبی‌های سازمان ملل متحد به بلندی‌های جولان باز می‌گردند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید