ترکیه برای نخستین بار در یک دهه گذشته با رکود اقتصادی روبرو شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه برای نخستین بار در یک دهه گذشته با رکود اقتصادی روبرو شده است
کپی رایت  عکس از رویترز

ترکیه برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون با رکود اقتصادی روبرو شده است.

تولید ناخالص داخلی ترکیه در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲.۴ درصد در مقایسه با سه ماهه پیش از آن کاهش یافت. این در حالی است که در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ نیز تولید ناخالص داخلی ترکیه ۱.۶ درصد کاهش یافته بود.

به این ترتیب و بنا به داده های اداره آمار ترکیه این کشور با رکود اقتصادی روبرو شده است. کاهش تولید ناخالص داخلی در دو دوره زمانی پی در پی اغلب به عنوان رکود اقتصادی شناخته می شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رشد اقتصادی ترکیه در سال گذشته ۲.۶ درصد بوده است. رقمی که کمتر از پیش بینی های دولت این کشور است. دولت ترکیه امیدوار بود که تولید ناخالص داخلی ترکیه در سال ۲۰۱۸ به ۳.۸ درصد برسد.

کارشناسان اقتصادی دلیل اصلی رکود اقتصادی کنونی در ترکیه را افزایش نرخ تورم و بحران واحد پول این کشور در ماه اوت سال گذشته می دانند.

برات البیرک، وزیر دارایی ترکیه در واکنش به انتشار داده های اداره ترکیه اعلام کرد که از نظر دولت این کشور، اوج بحران از نظر فعالیتهای اقتصادی سپری شده است.

سخنان برات البیرک که داماد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است در حالی بیان می شود که انتخابات محلی در این کشور قرار است روز ۳۱ مارس (۱۰ فروردین) برگزار شود. انتظار می رود رشد اقتصادی و تورم از موضوعات اصلی برای رای دهندگان در ترکیه باشد.