تناقض در حکم جدید نسرین ستوده؛ از ۷ سال زندان تا ۳۸ سال

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تناقض در حکم جدید نسرین ستوده؛ از ۷ سال زندان تا ۳۸ سال
کپی رایت  خبرگزاری ایرنا

محمد مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرده که نسرین ستوده به ۷ سال زندان محکوم شده است.

به گفته وی خانم ستوده «به اتهام اجتماع علیه امنیت ملی» به ۵ سال حبس و «اهانت به رهبری» به دو سال زندان محکوم شده است. این وکیل دادگستری روز ۲۳ خرداد امسال بازداشت شده بود.

سخنان آقای مقیسه درباره حکم جدید خانم ستوده در حالی مطرح شده است که رضا خندان، همسر وی در صفحه فیسبوک خود درباره ابلاغ حکم زندان او نوشت: «حکم نسرین در آخرین پرونده‌اش، در زندان به او ابلاغ شد. ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق حاصل ۲ پرونده‌ باز اوست. ۵ سال زندان بابت پرونده‌ اول و ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق، بابت پرونده‌ دوم.»

«حکم غیابی نیست»

خبر ابلاغ حکم ۷ سال زندان از سوی آقای مقیسه در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه قضاییه در جمع خبرنگاران مطرح شد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا حکم او غیابی صادر شده است گفت: «خیر، حکم غیابی نیست زیرا گر چه متهم در دادگاه حضور نداشت اما خانم ستوده وکیل داشته و بنابراین حکم غیابی نبوده است.»

اتهام جاسوسی در پرونده ستوده

‍پیان درفشان، وکیل نسرین ستوده ‍پیش از این به ایرنا گفته بود: «در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا برای ستوده، اتهامات او تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای موکلم حکم صادر کرده است.»

مطابق اعلام وکیل نسرین ستوده، وی در زندان به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای اوین احضار و پس از تفهیم اتهام در رابطه با وکالت متهمان کارزار مبارزه با حجاب اجباری موسوم به «دختران خیابان انقلاب»، قرار وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی برای او صادر شده است.

بیشتر بخوانید:

ابراز نگرانی جدی اتحادیه اروپا از وضعیت بازداشت نسرین ستوده

همسر نسرین ستوده: نیروهای اطلاعات خانه‌مان را تفتیش کردند

نسرین ستوده دست به اعتصاب غذا زد