۵۳ درصد ایرانی‌ها عضو شبکه‌های اجتماعی هستند؛ سرانه ۲ دقیقه‌ای مطالعه روزنامه

۵۳ درصد ایرانی‌ها عضو شبکه‌های اجتماعی هستند؛ سرانه ۲ دقیقه‌ای مطالعه روزنامه
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۵۸.۲ درصد از افراد باسواد بالای ۱۵ سال مطالعه کتاب غیردرسی داشته‌اند که بیشترین درصد فراوانی با ۸۱.۶ درصد مربوط به قرآن و کتب ادعیه است.

آگهی

نتایج طرح آمارگيرى مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانوارهای ایرانی نشان می‌دهد که ۵۳ درصد از افراد بالای ۱۵عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. در این میان تا پیش از فیلترینگ تلگرام، این شبکه اجتماعی به همراه اینستاگرام و واتس‌اَپ دارای بیشترین فراوانی عضویت بوده‌اند. به طوری که ۹۴.۵ درصد ایرانیان فعال در شبکه‌های اجتماعی از تلگرام استفاده می‌کردند. این نسبت برای اینستاگرام و واتس‌اَپ به ترتیب ۴۳.۱ و ۲۴.۳ درصد بوده است.

همچنین تنها حدود ۱۸.۹ درصد از افراد بالای ۱۵ سال ایرانی در سال ۱۳۹۶ به سینما رفته‌اند. ژانر اجتماعی با ۶۹.۹ درصد، کمدی با ۵۱ درصد و دفاع مقدس با ۶.۶ درصد مورد علاقه افرادی بوده است که به سینما رفته‌اند.

در عین حال، ۹۱.۴ درصد افراد بالای ۱۵ سال طی سال ۱۳۹۶ برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران را تماشا کرده‌اند. بیشترین فراوانی به ترتیب شامل سریال با ۷۶.۳ درصد، فیلم سینمایی با ۴۸.۲ درصد، اخبار با۲۶.۹ درصد و برنامه‌های ورزشی ۲۰.۲ درصد است.

ایرانیان بیشترین زمان خود را به تماشای برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران با ۴ ساعت و ۵۲ دقیقه، حضور در شبکه‌های اجتماعی با ۱ ساعت و ۴ دقیقه و سپس انجام ورزش با ۲۷ دقیقه در روز اختصاص می‌دهند.

بیشتر بخوانید:نتیجۀ یک تحقیق؛ شبکه‌های اجتماعی دختران را بیشتر از پسران افسرده می‌کند

کمترین سرانه زمان به مطالعه روزنامه و گوش دادن به موسیقی به ترتیب با ۲ دقیقه و ۵۲ ثانیه و ۴ دقیقه و ۵۸ ثانیه تعلق می‌گیرد.

زمان حضور در شبکه‌های اجتماعی نیز بیش از ۴ برابر سرانه زمان مطالعه کتب غیر درسی و بیش از ۲ برابر سرانه زمان ورزش کردن است.

همچنین ایرانی ها ۱۸ دقیقه در روز به برنامه‌های رادیو گوش می‌دهند و ۱۵ دقیقه هم صرف مطالعه کتب غیر درسی می‌کنند.

حدود ۵۸.۲ درصد از افراد بالای ۱۵ ساله باسواد طی سال ۱۳۹۶ کتاب غیردرسی اعم از قرآن و ادعیه مطالعه کرده‌اند. در این بین، بیشترین درصد فراوانی به ترتیب به مطالعه قرآن و کتب ادعیه با ۸۱.۶ درصد، رمان و داستان کوتاه با ۳۳ درصد، دینی بجز قرآن و ادعیه با ۲۵.۲ درصد و روانشناسی و تربیتی با ۱۵.۹ درصد اختصاص داشته است.

طرح آمارگيرى از فرهنگ رفتاری خانوار در سال ۱۳۹۶ و از سوی مرکز آمار ایران در میان افراد ۱۵ ساله و بیشتر عضو خانوارهای ساکن در مناطق شهری و روستایی کشور انجام شده است.

بیشتر بخوانید:چهار عامل اصلی رضایتمندی در زندگی کدامند؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکراسی و زبان مادری، ایران و خرده فرهنگ ها

انکار فرهنگ ایرانی، انکار خرده‌فرهنگ‌های ایرانی است

کاربرد شبکه های اجتماعی در عرصه آموزش