هیات تحریر شام ۱۰ عضو داعش را در ادلب اعدام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعضای هیات تحریر شام در استان ادلب
اعضای هیات تحریر شام در استان ادلب   -   کپی رایت  آرشیو خبرگزاری فرانسه

هیات تحریر شام روز شنبه ده فرد متهم به عضویت در گروه داعش را در استان ادلب تیرباران کرد.  

این گروه اسلام‌گرای افراطی که عملا کنترل تمام استان ادلب را در شمال غربی سوریه در دست دارد، داعش را به بمب‌گذاری مرگ‌بار در رستورانی در شهر ادلب متهم کرده است. 

روز جمعه یک فرد مسلح با ورود به رستوران «فیوژن» که پاتوق اعضای هیات تحریر شام در مرکز استان ادلب است، به سمت حاضران آتش گشود و سپس خود را منفجر کرد. ۱۰ فرد متهم به عضویت در داعش را در برابر همین رستوران تیرباران شدند. 

«اباء»، خبرگزاری هیات تحریر شام می‌گوید که اعضای داعش عامل این حمله بودند و «حد محاربه درباره آن‌ها اجرا شد.»

هیات تحریر شام (جبهه‌انصره سابق) در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، با داعش همپیمان بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هیات تحریر شام، جبهه النصره اسبق و هیات فتح شام سابق در سال ۲۰۱۵ در جریان یک حمله برق‌آسا استان ادلب را تحت کنترل خود درآورد. در دو سال گذشته بسیاری از گروه‌های مسلح عمدتا اسلام‌گرای سوری، پس از تسلیم در برابر نیروهای ارتش سوریه در مناطق مختلف این کشور، به ادلب منتقل شده اند. 

هشدار! ویدیو حاوی صحنه‌‌هایی است که می‌تواند برای شما ناراحت کننده باشد

ابو محمد جولانی، رهبر جبهه النصره در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که دیگر بخشی از شبکه القاعده نخواهد بود. با این حال این گروه با وجود تغییر نام، ائتلاف با گروه‌های دیگر و گسست از همپیمانان سابق، هنوز در لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا قرار دارد.

تخمین زده می‌شود که دست‌کم ۲۵ درصد از ۳۰هزار عضو هیات تحریر شام، جنگجویان خارجی هستند. این سازمان نظامی-سیاسی اسلام‌گرا در اواخر ماه ژانویه امسال توانست با پیشروی گسترده در استان ادلب، چند گروه رقیب از جمله کتائب «نورالدین زنکی» وابسته به القاعده را شکست دهد. 

ارتش سوریه و روسیه پس از توافق با ترکیه، طرح حمله به ادلب را متوقف کردند. با این حال ارتش سوریه در ماه‌های اخیر بارها با جنگجویان مخالف در جنوب استان ادلب و شمال استان حما درگیر شده است. 

اختلافات داخلی میان گروه‌های اسلام‌گرای مسلح در استان ادلب پس از توافق آتش‌بس با میانجیگری روسیه و ترکیه تشدید شده است. 

بیشتر بخوانید: