ترامپ: تمام سرزمین‌های تحت سلطه داعش پس گرفته شده‌اند

باغوز، آخرین منطقه تحت کنترل داعش در سوریه
باغوز، آخرین منطقه تحت کنترل داعش در سوریه Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سخنان در حالی بیان می‌شود که نیروهای دموکراتیک کرد می‌گویند هنوز یک هفته تا بازپس‌گیری کامل سرزمین‌های تحت کنترل داعش مانده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید صد در صد سرزمین‌های تحت سلطه خلافت اسلامی، آزاد شده‌اند.

آگهی

این سخنان در تعارض با موضع فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه، متحد واشنگتن در «جنگ علیه داعش» به نظر می‌رسد. مظلوم کوبانی، فرمانده این گروه صبح پنجشنبه گفته بود شبه‌نظامیان عمدتا کرد نیروهای دموکراتیک سوریه احتمالا تا یک هفته دیگر داعش را از آخرین پایگاهش بیرون خواهند کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ‌ دریافت کنید

دونالد ترامپ پیش از این وعده داده بود که آمریکا و متحدانش کار داعش در سوریه را تا پایان ماه فوریه «یک‌سره» خواهند کرد. آقای ترامپ شامگاه پنجشنبه در جمع گروهی از نظامیان آمریکایی در آلاسکا گفت: «ما همه را بازپس گرفتیم. قبلا می‌شنیدید که ۹۰ درصد با ۹۲ درصد سرزمین‌های خلیفه در سوریه را بازپس گرفتیم. این بار ۱۰۰ درصد قلمروی خلیفه را آزاد کردیم.»

در دو هفته گذشته صدها غیرنظامی از روستای باغوز که آخرین پایگاه داعش در سوریه به شمار می‌رود، خارج شده اند. نیروهای دموکراتیک سوریه این روستا را کاملا محاصره کرده اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه دسامبر با وعده پیروزی قریب الوقوع بر داعش گفته بود تمام نظامیان آمریکایی را از سوریه بیرون خواهد برد. با این حال و پس از انتقادهای گسترده در داخل و خارج از آمریکا، آقای ترامپ اعلام کرد ۴۰۰ نظامی این کشور در منطقه خواهند ماند. بنا بر این تصمیم، ۲۰۰ نظامی در شمال سوریه و همراه با نیروهای چند ملیتی و ۲۰۰ نظامی دیگر در یک پایگاه مرزی خارج از سوریه (به احتمال زیاد در مرز با اردن) و برای مقابله با ایران، همچنان حضور خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای دموکراتیک سوریه: غیرنظامیان باغوز به طور کامل تخیله نشده‌اند

ترامپ: هفته آینده شکست کامل داعش را اعلام می‌کنیم

از نیروهای دولتی سوریه تا القاعده و مخالفان اسد؛ عضوگیری از کودکان توسط گروه‌های مسلح افزایش یافت