مولوی عبدالحمید: مردم استان را در توسعه بندر چابهار مشارکت دهید

 مولوی عبدالحمید: مردم استان را در توسعه بندر چابهار مشارکت دهید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولوی عبدالحمید: «مناسب است که مردم منطقه از امنیت استان پاسداری کنند و در امنیت منطقه نقش داشته باشند. هر چه بیشتر از مردم منطقه استفاده شود برای تحکیم امنیت و وحدت بسیار موثر است»

آگهی

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به محرومیت، بیکاری و فقر بسیار زیاد در استان سیستان و بلوچستان از مسئولان خواست که در توسعه بندر چابهار از مردم این استان استفاده شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان که با خبرگزاری آناتولی گفتگو کرده است با اشاره به لزوم استفاده از پتانسیل مردم بومی منطقه گفت: ««تاکید داریم به مردم سیستان و بلوچستان، مخصوصا چابهار بیشتر مشارکت داده شود. آموزش و تعلیم ببینند تا بتوانند با پیشرفت این منطقه همگام باشند».

وی همچنین خواستار بکارگیری مردم استان سیستان و بلوچستان در تامین امنیت این استان شده و افزوده است:‌ «حالا که دروازه ملل در اینجا راه‌اندازی شده، مناسب است که مردم منطقه از امنیت استان پاسداری کنند و در امنیت منطقه نقش داشته باشند. هر چه بیشتر از مردم منطقه استفاده شود برای تحکیم امنیت و وحدت بسیار موثر است».

مولوی عبدالحمید همچنین اعتراض‌ها به توسعه بندر چابهار را از سوی عده‌ای اندک در استان توصیف کرده است که احساس می کنند از آنها برای توسعه این بندر استفاده نمی شود. وی افزوده است که توسعه این بندر می تواند این استان را متحول کند.

وی همچنین در واکنش به حوادث تروریسی اخیر در این استان گفته است: «خود دولت ایران با پاکستان مذاکراتی داشته است. از طریق مردمی هم تدبیری برای جلوگیری از اینگونه اقدامات شده است. به هر حال مردم استان فهیم و هوشمند هستند. به هیچ عنوان نمی‌خواهند در منطقه ناامنی باشد. چرا که ناامنی برای توسعه منطقه ضرر دارد».

تجارت با افغانستان؛ بندر چابهار در رقابت با بندر گوادر پاکستان

توسعه تجارت با هند و افغانستان و همچنین آسیای مرکزی از جمله اهداف توسعه بندرچابهار است. تنش‌ها و درگیری‌های بین هند و پاکستان در منطقه کشمیر باعث شده است که هند برای توسعه تجارت منطقه ای به سرمایه‌گذاری در بندر چابهار گرایش پیدا کند. از سوی دیگر این چین و اخیرا عربستان است که در بندر گوادر سرمایه گذاری کرده‌اند.

هند با سرمایه‌گذاری در بندر چابهار به بازار افغانستان و آسیای مرکزی دست خواهد یافت. هند متعهد به سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار و همچنین سرمایه گذاری برای توسعه جاده‌ای و ریلی است.

در چند روز گذشته اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای افتتاح انتقال محموله‌های صادراتی افغانستان از طریق بندر چابهار به هند، به ولایت نیمروز سفر کرد. سال گذشته نیز هند دو محموله گندم از طریق چابهار به افغانستان صادر کرد.از نظر حکومت افغانستان، بندر چابهار برای کالاهای ترانزیتی افغانستان به هند، بدیل مناسب راه کراچی پاکستان است.

بندر گوادر پاکستان که ۷۰ کیلومتر با چابهار فاصله دارد از سوی چین برای دسترسی به دریای عرب مورد توجه قرار گرفته است. از سوی دیگر عربستان سعودی نیز دیگر بازیگری است که مدتی است به سرمایه گذاری در بندر گوادر اقدام کرده است تا در مسیر اقتصادی چین با پاکستان مشارکت کند.

همچنین در سفر اخیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به پاکستان وعده سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری عربستان در پالایشگاهی در بندر گوادر داده شده است که نشان می دهد عربستان اکنون بعنوان یک بازیگر بطور جدی قصد دارد وارد پاکستان شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار انتحاری در سیستان و بلوچستان دست‌کم ۲۷ کشته برجای گذاشت

گزارش اختصاصی یورونیوز از آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده

گفتگوی یورونیوز با امام جمعه و نماینده سیستان و بلوچستان درباره آزادی صیادان ایرانی