Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت بلژیک مجبور به بازگرداندن دو زن داعشی و فرزندانشان از سوریه نیست

دولت بلژیک مجبور به بازگرداندن دو زن داعشی و فرزندانشان از سوریه نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بلژیک سال گذشته بر اساس حکم یک قاضی موظف شده بود تا بشرا عبوالال ۲۵ ساله و تاتیانیا ویلنت ۲۶ ساله و شش فرزند آنان را از اردوگاه الهول مرکز اسکان خانواده های داعش در سوریه به خاک این کشور اروپایی بازگرداند.

آگهی

دولت مستقر در بروکسل روز چهارشنبه ۲۷ فوریه (هشت اسفند) در دادگاه استیناف علیه حکم یک قاضی مبنی بر بازگرداندن خانواده‌های اعضای داعش با تابعیت بلژیکی پیروز شد تا مجبور به بازگرداندن دو زن بلژیکی عضو گروه داعش به خاک بلژیک نباشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دولت بلژیک سال گذشته بر اساس حکم یک قاضی موظف شده بود تا بشرا عبوالال ۲۵ ساله و تاتیانیا ویلنت ۲۶ ساله و شش فرزند آنان را از اردوگاه الهول، مرکز اسکان خانواده های داعش در سوریه به خاک این کشور اروپایی بازگرداند.

بروکسل با این توجیه که باید میان مادران تابع بلژیک که اعضای داعش محسوب می‌شوند و فرزندانشان تفاوت قائل شد، به این حکم دادگاه اعتراض کرده بود. روز گذشته دادگاه استیناف به نفع دولت رای داد و اعلام کرد: «دولت بلژیک مجبور نیست این افراد را به این کشور بازگرداند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قاضی سال گذشته به دولت تنها ۴۰ روز فرصت داده بود تا این دو زن و فرزندانشان را به خاک بلژیک بازگرداند، در غیر این صورت، دولت برای هر روز تاخیر در ازای هر یک از فرزندان به پرداخت ۵۰۰۰ یورو جریمه محکوم می‌شد.

بیشتر بخوانید:

تردید فرانسه و آلمان برای بازگشت اعضای اروپایی داعش به کشورهای مبدا

درخواست ترامپ از اروپا برای بازگرداندن و محاکمه اتباع پیوسته به داعش

دولتها با داعشی‌های بازگشته از عراق و سوریه چه می‌کنند؟

وزارت دادگستری بلژیک در توضیح پیروزی در دادگاه استیناف در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت تلاش خواهد کرد تا تمام کودکان زیر ده سال که فرزندان شهروندان اروپایی اعضای داعش هستند و اکنون در اردوگاه‌هایی در عراق و سوریه نگهداری می‌شوند را به کشور بازگرداند.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از گروه‌های حامی حقوق بشر در حدود ۱۶۰ کودک که حاصل ازدواج پیکارجویان داعش با زنان شهروند کشورهای اروپایی هستند در ارودگاه‌های مختلفی در سراسر سوریه نگهداری می‌شوند.

دولت‌های اروپایی هنوز برنامه مشخصی برای بازگشت پیکارجویان داعش با ملیت اروپایی و خانواده‌های آن‌ها به کشورهای زادگاهشان ندارند، مشکلی که با خروج نیروهای آمریکا از سوریه، پیچیده تر خواهد شد.

فرانسه و بلژیک، بیشترین شمار جنگجویان اروپایی داعش را دارند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد شدید از وزارت کشور بریتانیا به دلیل مرگ نوزاد عروس داعش

آلمان تابعیت افرادی را که به گرو‌ه‌های تروریستی می‌پیوندند لغو می‌کند

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد