روحانی به ظریف: با استعفای جنابعالی موافقت نمی‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روحانی به ظریف: با استعفای جنابعالی موافقت نمی‌کنم
Copyright  عکس اسوشیتدپرس

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در پاسخ به نامه استعفای محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نوشت: «پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی‌کنم.»

روحانی در نامه‌اش به آقای ظریف می افزاید: «تمام دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی باید در هماهنگی کامل با وزارت خارجه باشند. با قوت، درایت و شجاعت به مسیر خود ادامه دهید.»

وزیر امور خارجه ایران شامگاه روز دوشنبه از سمت خود استعفا داد. این استعفا با واکنش‌های داخلی و خارجی همراه بود.

وزیر امور خارجه ایران پس از رد استعفایش از سوی رییس‌ جمهوری در اینستاگرامش نوشت: «دغدغه‌ای جز اعتلای سیاست خارجی و دفاع از منافع ملی و حقوق ملت شریف ایران در عرصه بین المللی نداشته‌ام.»

پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز تصویری از نخستین حضور ظریف در یک دیدار رسمی بعد از پذیرفته نشدن استعفایش منتشر کرد و نوشت: «محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که روز گذشته از سمت خود استعفا داده بود، در دیدار دکتر روحانی با نخست‌وزیر ارمنستان حضور پیدا کرد.»

در نامه حسن روحانی آمده است: «نامه استعفای مورخ ششم اسفندماه ۹۷ جنابعالی را دیدم. جنابعالی به حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه، و جایگاه شخص وزیر امور خارجه به عنوان بالاترین مقام مسوول در اجرای سیاست خارجی کشور، قابل درک و مورد تایید اینجانب است. اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رییس جمهوری منتخب مردم به خوبی آگاهم. شادی و پایکوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی از استعفای جناب عالی بهترین گواه بر موفقیت «محمد جواد ظریف» و بزرگ ترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.»

رییس جمهوری ایران در تمجید از وزیر امور خارجه دولت خود می نویسد: «موفقیت‌های وزارت امور خارجه فقط طی ماه‌های اخیر در مقابله با توطئه‌های آمریکا در نیویورک، وین، بروکسل، لاهه، ورشو، مونیخ و ... پیروزی‌های سیاسی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی قابل توجه بوده است»

روز گذشته نیز بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایرن اعلام کرده بود که رئیس جمهوری ایران استعفای محمد جواد ظریف را نپذیرفته است.

عکس از ایسنا

بیشتر بخوانید: