واکنش روحانی، پمپئو و نتانیاهو به استعفای ظریف

واکنش روحانی، پمپئو و نتانیاهو به استعفای ظریف
Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استعفای وزیر امور خارجه ایران امروز با واکنش‌های داخلی و خارجی همراه بود. در داخل حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و در خارج از کشور نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به این استعفا واکنش نشان دادند.

آگهی

استعفای وزیر امور خارجه ایران امروز با واکنش‌های داخلی و خارجی همراه بود. در داخل ایران حسن روحانی، رییس‌جمهوری اعلام کرد:«اگر وزارت خارجه ما کاری می‌کند، نماینده مردم است. دولت منتخب ملت است. هرکسی در حد مسئولیت خودش بار سنگینی بر دوش دارد.»

در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل در توییتی نوشت:« ظریف رفت. از دستش راحت شدیم. مادامی که من اینجا هستم، رژیم ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد رسید.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داد و در توییتر خود نوشت: «استعفای ظریف را دیدم باید ببینیم این استعفا پذیرفته می‌شود یا نه. سیاست واشنگتن در قبال ایران تغییر نکرده است. ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و به مردمش احترام بگذارد.»

هدر نائورت، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا نیز در واکنش به خبر استعفای محمدجواد ظریف، اعلام کرد: «ما گزارش‌های استعفای وزیر امور خارجه ایران را به دقت رصد می‌کنیم. در حال حاضر اظهارنظر دیگری نداریم.»

در همین حال محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران نیز در حساب رسمی تویتر خود نوشت:«از نظر دکتر روحانی جمهوری اسلامی تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر خارجه دارد.»

«نمی‌شود کشور را دست ۱۰-۲۰ نفر بدهند»

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران درباره لوایح چهارگانه نیز گفت:«رهبری چند بار به من گفتند من با لوایح چهارگانه مخالفتی ندارم؛ دولت هم که لایحه را داده؛ مجلس هم مخالف نیست. پس چه کسانی مخالفند. اگر ارتباط ما با گروه اقدام مالی قطع شود، ارتباط بانکی‌دچار مشکل می‌شود. یک ذره هم برای‌ دنیا عقل را بپذیرید. تمام کشورها در یک نام و‌گروهی شرکت‌ کرده؛ همه عقل نداشتند؟ دولت و مجلس و شورای نگهبان هم تدبیر نداشتند؟ نمی‌شود کشور را دست ۱۰-۲۰ نفر بدهند. صاحب اصلی کشور مردم هستند.»

بشار اسد از وزارت امور خارجه هم تشکر کرد

روحانی همچنین به دیدار اخیر خود با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه اشاره کرد و گفت: «دیروز آقای بشار اسد از دمشق به تهران آمد، گفت سفر من صرفا برای تشکر از‌ دولت و ملت و رهبری ایران است؛ در خلال بحث‌ها از وزارت خارجه هم بابت کارهایی که کرده، تشکر کرد.»

رئیس جمهوری با بیان اینکه وزارت خارجه و نفت و البته بانک مرکزی خط مقدم تحریم‌ها هستند، افزود:«از آقایان ظریف، همتی و زنگنه بابت تحمل فشار و مقاومت خوبشان تشکر می‌کنم.» عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی و بیژن زنگنه نیز وزیر نفت ایران است.

حسن روحانی در سخنرانی خود به طور خاص درباره استعفای ظریف چیزی نگفته است. برخی نزدیکان روحانی از جمله حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی او از برخی ناهماهنگی‌ها خبر داده‌اند، ناهماهنگی‌هایی که جزییات آن هنوز مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت امور خارجه: رئیس جمهوری ایران استعفای محمد جواد ظریف را نپذیرفته است

ظریف: منتظر اروپا نمی‌مانیم

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد