دولت افغانستان جرگه مشورتی صلح برگزار می‌کند

صحن لویی جرگه در کابل-سپتامبر ۲۰۱۴
صحن لویی جرگه در کابل-سپتامبر ۲۰۱۴ Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرار است ۳۰ درصد حاضران در این نشست، زنان باشند.

آگهی

دولت افغانستان برای بررسی راه‌های پایان دادن به ۱۸ سال جنگ داخلی با طالبان، لویی جرگه صلح برگزار می‌کند.

محمد عمر داودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان با تایید این خبر گفت: بیش از ۲هزار نفر در این گردهمآیی ۴ روزه شرکت خواهند کرد.

این نشست قرار است روزهای ۲۶ تا ۲۹ ماه حوت/اسفند برگزار شود. احتمال تمدید این جرگه صلح وجود دارد.

آقای داودزی روز دوشنبه ششم حوت/اسفند در یک کنفرانس خبری اعلام کرد طالبان هم می‌توانند در این جرگه شرکت کنند. با این حال وی تصمصم به دعوت از نمایندگان این گروه اسلام‌گرای شورشی را بر عهده کمیسیون برگزاری این جرگه توصیف کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

لویی جرگه -که یک سنت قدیمی در صحنه سیاسی افغانستان به شمار می‌رود، نهادی است برای ایجاد اجماع میان قبایل، مقام‌ها و گروه‌های قومی؛ پس از حمله ایالات متحده آمریکا و متحدانشان به افغانستان در سال ۲۰۰۱، یک لویی جرگه اساس ساختار افغانستان پسا طالبان را بنیان گذاشت.

خبر برگزاری این لویی جرگه در حالی اعلام می‌شود که دور پنجم مذاکرات طالبان و هیات نمایندگی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه آغاز شد. طالبان پیش‌تر از توافق با زلمی خلیل‌زاد برای خروج مرحله‌ای نظامیان خارجی از افغانستان خبر داده بودند.

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان با تاکید بر حضور پررنگ زنان در این لویی جرگه گفت: «این [جرگه] فرصتی است برای تاکید بر این واقعیت که قوانین جزایی سختگیرانه‌ای که به‌ویژه در دهه ۹۰ از سوی طالبان اعمال می‌شد، در جامعه مدنی جایی ندارد.» یک روز قبل طلوع‌نیوز افغانستان به نقل از آقای داودزی گزارش کرده بود ۳۰ درصد شرکت کنندگان این نشست، زنان خواهند بود.

دستیابی به صلح با طالبان و احتمال بازگشت این گروه اسلام‌گرا به بازی قدرت در افغانستان، بیش از پیش بر نگرانی‌های جامعه مدنی این کشور افزوده است. آقای داودزی با اشاره تلویحی به همین نگرانی‌ها گفت: «در این جرگه در این باره که دستاوردها و از جمله حقوق زنان و آزادی بیان قابل مذاکره نیستند، صحبت خواهیم کرد.»

ایالات متحده آمریکا و همیپیمانانش در سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر با حمله به افغانستان، رژیم طالبان را سرنگون کردند. ۱۸ سال بعد و در حالی که آتش جنگ داخلی در افغانستان همچنان شعله‌ور است، واشنگتن ضمن موافقت با خروج نیروهای خارجی از این کشور، گفت‌وگو با طالبان به منظور مشارکت مجدد آن‌ها در قدرت سیاسی افغانستان را از سر گرفته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند

دیده‌بان حقوق‌بشر: صدمات شدید وارده به نظام سلامت عمومی افغانستان، بحرانی فاجعه‌بار را رقم زده است