Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسرائیل؛ اتحاد رقبای جناح میانه علیه نتانیاهو در انتخابات پارلمانی

اسرائیل؛ اتحاد رقبای جناح میانه علیه نتانیاهو در انتخابات پارلمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نظرسنجی‌ها نشان می دهد که که ائتلاف این دو جناح میانه اسرائیل می تواند از تعداد نمایندگان حزب لیکود فراتر برود و به نخستین جناح پارلمان اسرائیل تبدیل شوند. آنها تلاش می کنند که یک دهه نخست وزیری نتانیاهو رهبر جناح راست اسرائیل پایان دهند.

آگهی

جناح میانه پارلمان اسرائیل که رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از جناح راست به شمار می روند روز پنجشنبه اعلام کردند که برای مبارزات انتخابات پارلمانی ماه آوریل این کشور با یکدیگر ائتلاف می‌کنند.

بنی گانتز نظامی بازنشسته و رهبر حزب «انعطاف اسرائیل» و یر لپید رهبر حزب «یش آتید» با این ائتلاف نخستین آلترناتیو قدرتمند در برابر نتانیاهو را تشکیل می‌دهند. آنها گفته‌اند که لیست واحدی برای انتخابات پارلمانی ماه آوریل منتشر خواهند کرد تا با پیروزی در انتخابات، حزب حاکم جدید اسرائیل را تشکیل دهند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ائتلاف این دو جناح میانه اسرائیل می‌تواند از تعداد نمایندگان حزب لیکود فراتر برود و به نخستین جناح پارلمان اسرائیل تبدیل شود. آنها تلاش می‌کنند که به یک دهه نخست وزیری نتانیاهو رهبر جناح راست اسرائیل پایان دهند.

بر اساس توافق میان بنی گانتز و یر لیپد، در صورت پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت، پست نخست وزیری پس از دو سال و نیم از کانتز به لیپد منتقل خواهد شد.

با اینکه نتانیاهو با سه مورد اتهام فساد و تحقیقات مرتبط با آن مواجه است اما نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که حزب لیکود می‌تواند همچنان ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را از آن خود کند و همانند وضعیت کنونی با تشکیل یک ائتلاف راستگرا نخست وزیری را در دستان خود نگهدارد.

پس از این ائتلاف جدید، فهرست مشترک موشه یعلون و گبی اشکنازی، دو تن دیگر از رهبران سابق ارتش را می‌تواند نام برد که خود را آماده انتخابات ماه آوریل می‌کنند. اشکنازی مدت‌هاست که در پشت صحنه در حال تلاش برای شکل دادن این ائتلاف است.

از منظر تشکیل ائتلاف‌های جدید، انتخابات پارلمانی ماه آوریل برای بنیامین نتانیاهو یک چالش و مبارزه واقعی است. یوهان پلسنر، نماینده سابق و رئیس موسسه دموکراسی اسرائیل می گوید: «برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹، ما شاهد یک مبارزه رقابتی در انتخابات پارلمانی هستیم که نتیجه ظهوری نیروهای جدید در جناح میانه اسرائیل است. با اینکه به احتمال زیاد نتانیاهو همچنان نخست وزیر خواهد بود اما این مبارزات واقعا رقابتی است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هواداران و مخالفان نتانیاهو در خیابان‌های تل آویو به هم رسیدند

پارلمان اسرائیل منحل و انتخابات زودهنگام ماه آوریل برگزار می‌شود

سربازان مسلمانی که در ارتش اسرائیل برای یهودیان و با حماس می‌جنگند