درخواست پناهندگی کاردار سابق کره شمالی از همسایه جنوبی؛ دختر نوجوان کاردار در کره شمالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخواست پناهندگی کاردار سابق کره شمالی از همسایه جنوبی؛ دختر نوجوان کاردار در کره شمالی

داستان مرموز کاردار عالی کره شمالی در رم ایتالیا و خانواده اش بغرنج تر از سابق شده است.

گفته می شود که سفیر و همسرش ظاهرا موفق به کسب پناهندگی در کره جنوبی شده اند اما دختر هفده ساله آنها با اجبار توسط نیروهای امنیتی به کره شمالی فرستاده شده است. کاردار پیشین سفارت کره شمالی در رم در ماه نوامبر از مقر سفارت خارج و خواستار پناهندگی شده بود اما خبر این درخواست تنها در ماه ژانویه یعنی دو ماه بعد منتشر شد. دولت ایتالیا هرگونه درخواست پناهندگی از سوی سفیر و خانواده اش را تا مدت ها انکار می کرد. این در حالی بود که مقامات ایتالیایی از جانشینی سفیر جدید مطلع بودند.

بیشتر بخوانید:

سرنوشت مبهم سفیر کره‌شمالی در ایتالیا؛ آیا دیپلمات کره‌ای پناهنده شده است؟

روز پنجشنبه، سوم ژانویه منابع خبری کره جنوبی به نقل از کیم مین-کی، از نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کردند که جو سونگ‌-گیل، کاردار عالی سفارت کره شمالی در رم ناپدید شده است. ساعاتی پیش از آن، یک روزنامه کره جنوبی خبر ناپدید شدن آقای جو را منتشر کرده و نوشته بود که این دیپلمات کره شمالی خواستار کسب پناهندگی از کشورهای غربی است.

به نظر می رسد کاردار پیشین با دعوت سفیر پیشین کره شمالی در لندن به کره جنوبی دعوت شده است. سفیر پیشین کره شمالی در لندن پیشتر پناهنده کره جنوبی است و در کشورش از او به عنوان خائن بزرگ یاد می کنند.

انصراف خانواده کاردار عالی از درخواست پناهندگی در اروپا و سفر به کره جنوبی احتمالا بدلیل اعمال شکنجه های کمتر روی دیگر اعضای خانواده آنها در کره شمالی صورت گرفته است. یکی از حربه های حاکمان کره شمالی برای وفادارماندن اعضای دولت گروگان گرفتن و شکنجه خانواده آن ها در صورتی سرپیچی مقامات از سیاست های دولت در خارج کشور است. گفته می شود شکنجه خانواده آن دسته از «خائنانی» که به اروپا و آمریکا پناهنده می شوند بسیار شدیدتر از آنانی است که درخواست پناهندگی از کره جنوبی می کنند.

 کمتر از یک هفته دیگر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای دومین بار با یکدیگر دیدار و گفتگو خواهند کرد.