Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برنی سندرز؛ تنها شانس آمریکا برای شکست دونالد ترامپ؟

برنی سندرز؛ تنها شانس آمریکا برای شکست دونالد ترامپ؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سندرز در هفتمین دهه از زندگی خود برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است. اما چرا او تنها شانس برای شکست دونالد ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود.

آگهی

برنی سندرز، سناتور ۷۷ ساله ایالت ورمانت ایالات متحده آمریکا بار دیگر نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را اعلام کرده است. سندرز ابتدا باید از انتخابات مقدماتی حزب دموکرات بیشترین رای را بیاورد و بی شک پس از آن می تواند در مقابل دونالد ترامپ در این انتخابات رقابت کند.

در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی که سندرز در مرحله مقدماتی میدان مبارزه را به هیلاری کلینتون واگذار کرد، تمامی موسسات نظرسنجی پیش بینی کردند که او تنها شانس پیروزی در برابر دونالد ترامپ بوده است. تحلیلگران سیاست های آمریکا هم چنان بر این باورند که برنی سندرز، هرچند ۷۷ ساله، اما تنها بخت پیروزی دموکرات ها در مقابل دونالد ترامپ خواهد بود.

سندرز نماد تغییرات در حزب دموکرات

در دو سال گذشته برنی سندرز تغییرات مهمی در سیاست های حزب دموکرات ایجاد کرده است. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند رای دهندگان و اعضای حزب دموکرات بیش از دهه های گذشته، حامی سیاست های سوسیالیست و عدالت محور شده اند.

از تامین اجتماعی رایگان تا دانشگاه ها و مدارس مجانی و نرمش در برخورد با پناهجویان و مبارزه با تبعیض علیه رنگین پوستان، همه و همه اولویت برنامه های برنی سندرز بوده اند که حال امروز تبدیل به مهم ترین شعارهای حزب دموکرات در انتخابات آینده شده اند.

پیرمرد ۷۷ ساله؛ محبوبترین نامزد در میان جوانان

نکته جالب دیگر سن این نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا است. سندرز ۷۷ سال دارد اما مهم ترین حامیان او را افراد زیر چهل سال تشکیل می دهند.

الکساندریا اوکزیو کورتز، جوانترین و یکی از چپگراترین نمایندگان کنگره آمریکا

الکساندریا اوکازیو کورتز، جوانترین نماینده ای که بتازگی در ۲۹ سالگی به کنگره راه یافته است یکی از مهم ترین شاگردان مکتب برنی سندرز در حزب دموکرات است. به گفته خانم کورتز که تحلیلگران او را یکی از رهبران آینده آمریکا می دانند «برنی سندرز تنها رهبری است که وضعیت اظطراری جهان را درک کرده است: چه از منظر عدالت اجتماعی و چه از منظر زیست محیطی.» جوانان هم بدنبال رهبری هستند که با معیارهای آنان هماهنگ است.

برنی سندرز در اعتراضات علیه نژادپرستی و تبعیض نژادی در آمریکا

شش دهه مبارزه با نژادپرستی؛ سندرز شانه به شانه لوترکینگ

برنی سندرز اولین و شاید تنها رهبر سیاسی زنده و فعال سفیدپوست آمریکا است که در سال های دهه ۶۰ میلادی در کنار افرادی چون مارتین لوترکینگ فقید در اعتراضات علیه تبعیض نژادی سیاهان شرکت کرده است. وی بی شک محبوبترین کاندیدا در میان سیاه پوستان آمریکایی خواهد بود. این در حالی است که در سه سال اخیر و از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ حملات نژادپرستانه به خصوص علیه سیاه پوستان بطرز بی سابقه ای افزایش یافته است.

سندرز که خود از خانواده ای یهودی می آید بارها در ماه های اخیر علیه سیاست های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ و ساخت دیوار با مکزیک ایستاده است. به این دلیل می توان گفت سندرز، رای اغلب لاتین_آمریکایی ها را نیز از آن خود خواهد کرد. وی هم چنین از روز گذشته ریاست ستاد انتخاباتی خود را به یک مسلمان سپرده است.

استقلال مالی ستاد انتخاباتی سندرز

نکته مهم دیگر عدم کمک مالی لابی و شرکت های بزرگ به کمپین برنی سندرز است. سناتور ایالت ورمانت ترجیح داده است مانند خانم کورتز، در جریان تبلیغات انتخاباتی از پول حامیان بهره ببرد تا از فشار و نفوذ شرکت های بزرگ و لابی های آمریکا در امان بماند.

در همین راستا ده میلیون دلار تنها در دو روز گذشته، از زمان آغاز بکار صندوق مالی کمک های انتخاباتی سندرز به حساب واریز شده است. این در حالی است که بسیاری رقیب اصلی و هم حزبی برنی سندرز، هیلاری کلینتون را محکوم می کنند که در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلیون ها دلار از شرکت های نفتی پول گرفته بود و در صورت کسب قدرت نمی توانست جلوی برنامه های ضدزیست محیطی آنها بایستد.

تنها شانس پیروزی در مقابل ترامپ

به گفته روزنامه گاردین چاپ لندن، آمار تمام موسسات نظرسنجی از سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تنها چهره سیاسی مشهوری که می تواند دونالد ترامپ را در انتخابات شکست دهد کسی نیست جز برنی سندرز. به گفته موسسات نظرسنجی، دونالد ترامپ یکی از افراطی ترین اعضای حزب جمهوری خواه است و برای شکست او نیاز به یک دموکرات رادیکال است. شاهد اصلی براین مدعا این است که برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هواداران قابل توجهی حتی در میان حامیان جمهوریخواهان داشت.

محبوب کارگران و ملی گرایان

برنی سندرز برخلاف اغلب چهره های حزب دموکرات آمریکا توان جلب نظر و رای ملی گرایان آمریکایی را دارد. سیاست و برنامه های او در سال های گذشته حامی اصلی تولید داخلی و کارگران آمریکایی بوده است. او مانند ترامپ خواهان بازگشت و انتقال کارخانه های آمریکایی به ایالات متحده است.

فرق او با دونالد ترامپ در این است که برنی سندرز به جز کارگران و طبقه محروم سفیدپوست، محبوبیت فراوانی در میان کارگران رنگین پوست آمریکایی نیز خواهد داشت. نظرسنجی ها نشان می دهند که او براحتی رای کارگران آمریکایی را از ترامپ می گیرد.

کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ برنی سندرز را با تجربه و آماده و مهیاتر کرده است و بی تردید او می تواند با استفاده از تجربیات خود اجازه دومین دوره حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید را ندهد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سندرز: ترامپ مشروعیت قانونی برای تصمیم‌گیری در مورد جنگ سوریه را ندارد

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد

ترامپ انتخاب نیکی هیلی را به عنوان نامزد معاون رئيس جمهور رد کرد