Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح استیضاح روحانی با تاکید بر ناکارآمدی برجام

طرح استیضاح روحانی با تاکید بر ناکارآمدی برجام
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجتبی ذوالنوری، نماینده قم دنبال جمع‌آوری امضا برای استیضاح حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران است. این طرح تا کنون به امضای ۱۸ نماینده مجلس رسیده در ۱۴ محور کلید خورده است.

آگهی

تظاهرات ۲۲ بهمن امسال پلاکاردهای خبرساز زیادی داشت. یکی ازپلاکاردهایی که البته کمتر جلب توجه کرد پلاکاردهایی در دست روحانیون شهر قم بود که روی آن نوشته شده بود: «ای آنکه تو عامل گرانی تا عید خدا کند نمانی!»

حالا مجتبی ذوالنوری، نماینده این شهر دنبال جمع‌آوری امضا برای استیضاح حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران است. این طرح تا کنون به امضای ۱۸ نماینده مجلس رسیده و در ۱۴ محور کلید خورده است. نقدهای پیاپی امضا کنندگان به برجام و افزایش قیمت‌ها در محور طرح استیضاح قرار دارد. ۳ بند از ۱۴ محور طرح استیضاح به برجام اختصاص یافته است. اعضای جبهه‌پایداری‌ نه تنها در مجلس نهم از مخالفان سرسخت برجام بودند که در مجلس دهم نیز از هر فرصتی برای مخالفت با برجام فروگذار نکردند.

نقد چندجانبه برجام در طرح استیضاح

در بند ۷ طرح استیضاح رییس‌جمهوری «وعده های غیرواقعی و غیرصادقانه مانند وعده چرخیدن همزمان چرخ سانتریفیوژها و چرخ صنعت و اقتصاد کشور، انتساب ناصواب برداشته شدن سایه جنگ از سر مردم به برجام» مطرح شده است. در بند ششم نیز به «ایراد خسارات سنگین به منافع ملی، اقتصاد کشور و معیشت و زندگی مردم، با نگرفتن تضمین‌های لازم از طرف‌های مذاکرات برجام، با وجود پرداخت همه هزینه‌ها» اشاره شده است. 

در بند پنجم نیز دستگاه وزارت امور خارجه دولت حسن روحانی از این منظر مورد انتقاد قرار گرفته که « تحکیم روابط با همسایگان و کشورهای منطقه رها شده که حتی منافع اقتصادی رقبای جمهوری اسلامی در کشورهای عراق و سوریه بیشتر از ایران است. روابط با همراهان دیرین جمهوری اسلامی ایران به حد مطلوبی نرسید. ضعف شدید دیپلماسی اقتصادی با دیگر کشورها زبانزد خاص و عام است.»

عکس از شفقنا

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسامی امضا کنندگان

اغلب افرادی که نام شان تا کنون پای نامه استیضاح رییس‌جمهوری آمده افراد نزدیک به جبهه پایداری مجلس هستند. اسامی امضا کنندگان آنطور که فارس تا به اینجای کار خبر داده شامل ذوالنوری، حاجی دلیگانی، کریمی قدوسی، ناصری نژاد، کوچکی نژاد، عدل هاشمی پور، هاجر چنارانی، حسن نوروزی، ذبیح نیکفر، محمدرضا ملکشاهی راد، علی اکبر کریمی، هدایت الله خادمی، ضیاالله اعزازی، علی گلمرادی، ابوالفضل ابوترابی، یعقوب شیویاری و عبدالله سامری می‌شود.

هدایت‌الله خادمی که نامش در میان امضا کنندگان نامه استیضاح رییس‌جمهوری مطرح شده همان نماینده‌ای است که چندی پیش قائله‌ای بر سر فیش حقوقی‌اش به راه افتاده بود. وزارت نفت سرانجام به حقوق ۲۷ میلیونی او اشاره کرد و اینکه او از تاریخ یک مهر سال ۱۳۸۷ از یک واحد مسکونی متعلق به شرکت نفت در برج ASP تهران به وسعت ۲۹۰ مترمربع به عنوان خانه سازمانی استفاده می‌کرده که پس از فشار و اصرار وزارت نفت، سرانجام در تاریخ یکم اسفندماه ۱۳۹۶ این واحد سازمانی را پس از قریب به ۱۰ سال تخلیه می‌نمایند.

«جبهه پایداری» چه گرایشی است؟

جبهه پایداری در حال حاضر تندروترین تشکل سیاسی درون مجلس است. این جریان سیاسی پس از خانه نشینی ۱۲ روزه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق شکل گرفت. اغلب اعضای آن چهره‌های اخراجی از دولت محمود احمدی نژاد بودند. جبهه پایداری ششم مرداد ۹۰ با انتشار بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد تا با نگاه غیرحزبی، پایبندی به شاخص‌های مکتب امام، موضع‌گیری روشن در برابر جریان فتنه و وابسته نبودن به جریان انحرافی در ساختار سیاسی ایران فعالیت کند.

این طیف سیاسی در دوره احمدی‌نژاد از حامیان درجه یک او به شمار می‌آمد با شروع دولت حسن روحانی از مخالفان سرسخت او است و دو وزارتخانه نفت و امور خارجه بیش از دیگران هدف حمله این طیف سیاسی حاضر در مجلس بوده است.

تقلب ذالنور برای بالا بردن تعداد امضاها

الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه طرح عدم کفایت رییس‌جمهوری را امضا نکرده به خانه ملت گفته است: «پیگیری موضوع عدم کفایت رئیس‌جمهور در شرایط کنونی کشور مصلحت نیست. مجتبی ذوالنور اسم من را در میان فهرست نمایندگانی که طرح استیضاح رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند، آورده در صورتی که صد در صد این موضوع کذب است.»

فراکسیون ولایی پیگیر عدم کفایت ریس‌جمهوری نیست

ملکشاهی همچنین گفته «فراکسیون ولایی پیگیر طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری نیست. من نه تنها طرح استیضاح رئیس‌جمهوری را امضا نکردم بلکه موافق پیگیری چنین طرح‌هایی در مجلس نیستم.»

جواد کریمی‌قدوسی که امروز نامش پای طرح ۱۴ ماده‌ای استیضاح آمده دیروز به خبرگزاری خانه ملت گفته بود «هنوز طرحی با عنوان استیضاح رئیس جمهور یا عدم کفایت تهیه نشده، من نیز این موضوع را از آقای ذوالنور پرسیدم، او تکذیب کرد. در هر حال با توجه به شرایط کنونی موافق استیضاح رئیس‌جمهور و پیگیری چنین طرحی در مجلس نیستم.»

بندهای استیضاح رییس‌جمهوری

در بند نخست طرح استیضاح آمده «ناتوانی، ضعف، سستی، کم کاری و عدم کفایت در اداره قوه مجریه به شکلی که آثار آن در آشفتگی، به هم ریختگی و نابسامانی امور کشور بر مردم مشهود و ملموس است.»

سوء مدیریت در اداره بازار ارزی کشور و کاهش ارزش پول ملی، افزایش کمر شکن و سرسام آور تورم و اختلال جدی در وضعیت اقتصادی کشور و فشار سنگین بر دوش مردم در قالب محور دوم مطرح شده و سوء مدیریت و ناتوانی در نظارت و کنترل قیمت ها در محور سوم.

نداشتن «صداقت و صفت امانتداری»، «عدم رعایت اصل شایسته سالاری»، با انتخاب بعضی اطرافیان و «بی کفایتی و فقدان اراده و نداشتن عزم جدی و اقدام موثر در برخورد با آسیب های اجتماعی و عدم موفقیت در برخورد با مقوله بیکاری و قانون گریزی» از دیگر محورهای طرح استیضاح رییس‌جمهوری است.

آگهی
جلسه سوال از رییس‌جمهوری در مجلس/ ایسنا

نگاهی به سوال از رییس‌جمهوری

با انتشار جزییات تازه از این طرح در خبرگزاری فارس و انتشار بندهای این طرح باید دید اعضای جبهه‌پایداری‌ پروژه استیضاح رییس‌جمهوری را به چه شکل دنبال خواهند کرد.

جبهه پایداری از جمله نیروهای کم تعداد در مجلس دهم به شمار می رود که از توان سازماندهی بالایی برخوردارند. حسن روحانی پیش از این نیز برای پاسخ به پرسش‌ نمایندگان، صبح روز سه‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ به صحن مجلس رفت. در نهایت نظر نمایندگان مجلس درباره پاسخ‌های رئیس جمهوری به محورهای مطرح شده از سوی نمایندگان نشان داد نمایندگان چه در موضوع سوال‌شان از حسن روحانی درباره کنترل قاچاق و تحریم‌های بانکی و چه در موضوع کاهش بیکاری و علت رکود اقتصادی و افزایش نرخ ارز و کاهش پول ملی، پاسخ رئیس جمهوری را قانع کننده ندانسته‌اند. 

استیضاح اخیر از جانب همان نمایندگان و با محورهایی مشابه کلید خورده است. با این حال تاکید بر ناکارآمدی برجام در میان محورهای استیضاح نکته تازه‌ای است که خود نمایی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: امروز بین ایران و آمریکا زورآزمایی حداکثری است

تلاش برای استیضاح رئیس مجلس ایران؛ حواشی FATF دامنگیر لاریجانی شد

معاون پارلمانی روحانی: سوال مجلس از رئیس‌جمهور خلاف قانون اساسی است