Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماجرای ویدئویی که دفتر نتانیاهو از کنفرانس ورشو درباره ایران منتشر کرد چه بود؟

اسرائیل با انتشار ویدیویی مدعی همراهی کشورهای عربی برای مقابله با ایران شد
اسرائیل با انتشار ویدیویی مدعی همراهی کشورهای عربی برای مقابله با ایران شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ویدیو روز پنجشنبه در صفحه یوتیوب نخست وزیر اسرائیل منتشر شد اما اندکی بعد در پی انعکاس آن در رسانه ها از صفحه مذکور برداشته شد.

آگهی

سرویس های اطلاعاتی دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با انتشار ویدیویی از حاشیه نشست های جانبی کنفرانس ورشو مدعی شدند که تل آویو و کشورهای عربی بر سر مقابله با ایران هم رای و هماهنگ هستند.

رسانه های اسرائیلی روز جمعه با انتشار گزارشی در این خصوص به ویدیویی استناد کردند که در جریان یکی از نشست های حاشیه ای کنفرانس ورشو توسط دوربین تلفن همراه گرفته شده و ظاهرا قرار نبوده است که علنی و رسانه ای شود.

این ویدیو که کیفیت چندان مناسبی نیز ندارد و نشست نمایندگان برخی کشورهای عربی را به تصویر کشیده است مشخص نیست در چه شرایطی ضبط شده و آیا افراد شرکت کننده از احتمال انتشار آن مطلع بوده اند یا خیر؟

خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین یکی از شرکت کنندگان دراین نشست است که در بخشی از این ویدیو می گوید: «ما با شنیدن این جمله بزرگ شدیم که مناقشه فلسطین و اسرائیل بزرگترین و مهمترین مشکل است اما سپس متوجه شدیم که مشکلی بزرگتر و خطرناک تر از آن که حتی در عصر مدرن خطرناکترین معضل به شمار می رود از ناحیه جمهوری اسلامی ایران ناشی می شود.»

عادل الجبیر، وزیر خارجه سابق و وزیر مشاور کنونی دولت عربستان در امور خارجه به عنوان یکی دیگر از شرکت کنندگان در این نشست ضمن تاکید بر تهدید ناشی از یک «ایران مسلح به بمب اتم» فعالیت های موشکی ایران را محکوم و این کشور را به حمایت و انجام عملیات تروریستی متهم می کند.

عادل الجبیرهمچنین در ادامه سخنان خود خواهان اعمال تحریم و مجازات های بیشتر بر ضد ایران می شود.

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه در جریان گفتکو با خبرنگاران اسرائیلی که وی را در کنفرانس ورشو همراهی می کردند، یادآور شده بود که سرویس های اطلاعاتی دفتر وی گفتگوهای ضبط شده نشست یادشده را در اختیار دارند.

این ویدیو روز پنجشنبه در صفحه یوتیوب نخست وزیر اسرائیل منتشر شد اما اندکی بعد در پی انعکاس آن در رسانه ها از صفحه مذکور برداشته شد.

به اعتقاد برخی کارشناسان انتشار ویدیو به ظاهر در جهت توجیه استدلال های مطرح شده از سوی نخست وزیر اسرائیل مبنی بر همراهی کشورهای عربی در مقابله دولت وی با ایران صورت گرفته است.

بنیامین نتاییاهو مدت هاست با اتخاذ یک رویکرد انتقادی سخت و آشکار فعالیت های هسته ای و موشکی ایران و نیز نفوذ تهران در کشورهای همسایه را به شدت مورد حمله قرار داده است.

وی پس از ورود به ورشو در مورد اهمیت نشست صلح و امنیت در خاورمیانه به خبرنگاران گفت که بر کسی هم دیگر پوشیده نیست که نمایندگان کشورهای عربی و اسرائیل گردهم آمده‌اند تا منافع مشترک جنگ با ایران را پیش ببرند.

این اظهارات پس از ایجاد جنجال رسانه ای بلافاصله در حساب توئیتری دفتر نخست وزیر اسرائیل بازنشر و اصلاح شد. در نسخه جدید واژه «جنگ» در اظهارنظر آقای نتانیاهو حذف و واژه «رویارویی» (مقابله) جایگزین آن شد.

سخنان ضد ایرانی نخست وزیر اسرائیل در ورشو همانند همیشه با اظهارات هماهنگ مقامات واشنگتن روبرو شد به نحوی که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به صراحت اعلام کرد که صلح در خاورمیانه بدون تقابل با ایران محقق نمی شود.

بیشتر بخوانید:

بنیامین نتانیاهو همچنین کنفرانس ورشو را بدلیل تشکیل جبهه مشترک اسرائیل و کشورهای عربی بر ضد ایران نوعی نقطه عطف تاریخی قلمداد کرده است.

جدا از مصر و اردن که با اسرائیل پیمان صلح امضاء کرده اند، دیگر کشورهای عربی عادی سازی روابط با تل آویو را مشروط به حل مناقشه فلسطین - اسرائیل اعلام کرده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟

چرا اسرائیل هزینه انفعال در برابر حمله ایران را بیشتر از واکنش نظامی می‌داند؟

از گزینه‌های اسرائیل برای پاسخ به حملات موشکی و پهپادی ایران چه می‌دانیم؟