Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شوک رسانه‌ای فرانسه: راه اندازی یک گروه فیسبوکی برای آزار و اذیت زنان

شوک رسانه‌ای فرانسه: راه اندازی یک گروه فیسبوکی برای آزار و اذیت زنان
Copyright Screenshot
Copyright Screenshot
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامۀ لیبراسیون اعضای این گروه را مردانی «ماچو» توصیف کرد که در کنار آزار زنان، رفتارهایی همچون موضع‌گیری در مقابل زنان که از نظر آنها در حال فراموشی بوده را دوباره تبلیغ می‌کردند.

آگهی

گروهی از خبرنگاران جوان پاریسی و افراد فعال در حوزۀ ارتباطات که عمدتا مرد هستند، متهم شده‌اند که برای مدتی نزدیک به ۱۰ سال از طریق اینترنت به آزار و اذیت زنان و همچنین مردان همجنسگرا پرداخته‌اند.

اعضای این گروه که امروز تعدادشان به حدود ۳۰ نفر می‌رسد، از سال ۲۰۰۹ میلادی عضو یک گروه فیسبوکی به نام «League of LOL» هستند. آنها در این مدت زنان نویسنده و خبرنگار را هدف قرار داده‌اند و مدافعان حقوق زنان نیز مهمترین هدف آزارها و توهین‌های این گروه بودند.

آنها در این صفحه به تمسخر زنان می‌پرداختند و جوک‌هایی دربارۀ تجاوز جنسی منتشر می‌کردند و همچنین برای حمله به قربانیان خود، به الگوهای رفتاری پورنو روی آورده بودند.

خبر مربوط به وجود چنین گروه محرمانه‌ای جامعه رسانه‌ای فرانسه را به لرزه درآورد و اولین بار از سوی روزنامۀ لیبراسیون منتشر شد. این روزنامه که به شماری از خبرنگاران خود مشکوک شده بود، پس از انجام تحقیقات از این رسوایی پرده برداشت و نام شماری از اعضای این باشگاه محرمانه از جمله بنیانگذار آن را منتشر کرد.

روزنامۀ لیبراسیون اعضای این گروه را مردانی «ماچو» توصیف کرد که در این صفحۀ فیسبوک در کنار آزار زنان، رفتارهایی همچون موضع‌گیری در مقابل زنان که از نظر آنها در حال فراموشی بوده را دوباره تبلیغ می‌کردند.

فعالیت اعضای این گروه باعث شد که علاوه بر آزار و اذیت روحی، دست‌کم یکی از زنان خبرنگار کارش را ترک کند و زن دیگری دست به خودکشی بزند.

پس از انتشار اخبار این رسوایی، بسیاری از اعضای کنونی یا پیشین این گروه فیسبوکی از جامعۀ فرانسه عذرخواهی کردند، وبلاگهای شخصی خود را بستند و مجبور به ترک کارشان شدند.

رسانه‌های متعددی از جمله لیبراسون، لزن‌روک و هافینگتن پست نیز آن دسته از خبرنگاران خاطی خود را که جزء این گروه بودند، تنبیه یا از مقام خود معلق کردند.

ونسان گلد، بنیانگذار این گروه فیسبوکی که با روزنامۀ لیبراسیون همکاری داشته است ضمن عذرخواهی رسمی از جامعۀ فرانسه اعلام کرد که هدف این صفحۀ فیسبوکی در ابتدا تنها تفریح و سرگرمی بوده اما اعضای آن به‌سرعت به آزار و اذیت دیگران روی آورده‌اند. او گفت: «من هیولایی را خلق کردم و به‌تدریج کنترل آن را از دست دادم.»

پیگیری‌های قضایی برای رسیدگی به شکایات قربانیان این آزار و اذیت‌ها آغاز شده است. برخی از رسانه‌های فرانسه نیز اعلام کردند که بازنگری در سیاست‌های استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای خبرنگارانش را آغاز کرده‌اند.

منیر محجوبی، وزیر دیجیتال فرانسه مردانی را که عضو این گروه بودند «بازنده» توصیف کرد و مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان و مردان فرانسه خواستار آن شد که مجازات این نوع جرایم تشدید شوند.

اخبار مربوط به این رسوایی در حالی منتشر می‌شود که سال گذشته به ابتکار جنبش «Metoo» از بسیاری از آزار و اذیت‌های زنان توسط مردان در سراسر جهان پرده برداشته شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن