راهپیمایی دوباره مخالفان در ونزوئلا؛ روسیه نسبت توسل به زور به آمریکا هشدار داد

راهپیمایی دوباره مخالفان در ونزوئلا؛ روسیه نسبت توسل به زور به آمریکا هشدار
راهپیمایی دوباره مخالفان در ونزوئلا؛ روسیه نسبت توسل به زور به آمریکا هشدار Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوایدو در جمع پرشمار هواداران خود اعلام کرد که کاروان کمک‌های بشردوستانه آمریکا روز شنبه ۴ اسفند آینده وارد ونزوئلا خواهد شد.

آگهی

روسیه نسبت به دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و توسل به زور در این کشور هشدار داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه این مطلب را روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن در یک گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود، مایک پمپئو بیان کرد. وزارت امور خارجه روسیه پس از این گفتگو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «(سرگئی) لاوروف نسبت به هر گونه دخالت در امور داخلی ونزوئلا از جمله تهدید توسل به زور که دولت واشنگتن ضمن نقض حقوق بین‌الملل آن را مطرح کرده است، هشدار داد.»

وزیر امور خارجه روسیه در عین حال گفته کشورش آماده است تا زمینه را برای گفتگو میان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و مخالفانش فراهم کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روسیه مهم‌ترین کشور حامی رئیس جمهوری ونزوئلا، مادورو در برابر رئیس جمهوری خودخوانده این کشور یعنی خوان گوایدو است. در مقابل آمریکا تاکنون اعلام کرده که گوایدو را به عناون رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. دولت مسکو میلیاردها دلار در اقتصاد ونزوئلا و به ویژه در صنعت نفت این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
دولت ونزوئلا برای جلوگیری از ورود کاروان کمک‌های بشردوستانه آمریکا مرز کلمبیا را بسته استرویترز

راهپیمایی دوباره مخالفان در کاراکاس

روز سه‌شنبه همچنین ده‌ها هزار تن از طرفداران خوان گوایدو بار دیگر به خیابان‌ها آمده و علیه دولت مادورو راهپیمایی کردند. آنها در این تجمع از دولت خواستند اجازه دهد تا کمک‌های غذایی و دارویی ارسالی از آمریکا به دست مردم برسد. دولت کاراکاس اجازه ورود کاروان کمک‌های بشردوستانه آمریکا به ونزوئلا را نداده است.

آقای گوایدو در جمع پرشمار هواداران خود اعلام کرد که کاروان کمک‌های بشردوستانه آمریکا روز شنبه ۴ اسفند آینده وارد ونزوئلا خواهد شد.

یک نماینده مخالفان دولت ونزوئلا نیز به خبرگزاری رویترز گفته است که کمک‌های برزیل هم به زودی به این کشور می‌رسد.

کامیون‌های حامل کمک‌های غذایی و دارویی آمریکا که هفته پیش از طریق کشور همسایه ونزوئلا یعنی کلمبیا به مرز این کشور رسیدند، اجازه ورود نیافتند زیرا مأموران دولتی ونزوئلا جاده را با کامیون و تانکر بسته بودند. این مواد در حال حاضر در انبارهایی در شهر کوکوتا در خاک کلمبیا نگهداری می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

رویترز
تظاهرات هواداران گوایدو در کاراکاسرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو هواپیمای نیروی هوایی روسیه در خاک ونزوئلا فرود آمدند

مادورو؛ کمک یکصد میلیون دلاری جامعه بین الملل بخشی از یک کودتاست

مادورو به یورونیوز: اتحادیه اروپا کورکورانه از ترامپ پیروی کرد