اعضای کمیسیون انتخاباتی افغانستان همگی برکنار و ممنوع الخروج شدند

اعضای کمیسیون انتخاباتی افغانستان همگی برکنار و ممنوع الخروج شدند
اعضای کمیسیون انتخاباتی افغانستان همگی برکنار و ممنوع الخروج شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون های انتخاباتی افغانستان که قرار است بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور این نظارت و سرپرستی کند در حالی با غزل اعضایش به چالش کشیده می شود که تکلیف نهایی انتخابات پارلمانی مهر ماه سال جاری هنوز در هاله ای ابهام قرار دارد و نتیجه قطعی آن هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

آگهی

دولت افغانستان روز سه شنبه از عزل و ممنوع الخروج شدن اعضای کمیسیون های رسیدگی به شکایات انتخاباتی در این کشور خبر داد.

به گزارش رسانه های محلی، این اقدام که در پی امضای حکم تعدیل قانون انتخابات توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اجرایی شد با هدف بررسی اتهام های مطرح شده علیه اعضای کمیسیون های انتخاباتی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش در پی انحلال دو کمیسیون مستقل انتخاباتی و کمیسیون رسیدگی به شکایات، مسئولیت اجرایی محوله به این دو نهاد قرار است تا تعیین اعضا به دبیر خانه کمیسیون های یاد شده تحت سرپرستی محول شود.

طرح اصلاح قانون انتخابات در افغانستان ابتدا توسط اعضای کابینه تهیه و تدوین شد و سپس به تایید نهایی اشرف محمد غنی، رئیس جمهوری این کشور رسید.

کمیسیون های انتخاباتی افغانستان که قرار است بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور این نظارت و سرپرستی کند در حالی با غزل اعضایش به چالش کشیده می شود که تکلیف نهایی انتخابات پارلمانی مهر ماه سال جاری هنوز در هاله ابهام قرار دارد و نتیجه قطعی آن هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

تدوین قانون جدید انتخاباتی پس از آن در دولت افغانستان اهمیت پیدا کرد که بسیاری از نامزدهای معترض به شیوه برگزاری و نتایج اولیه انتخابات پارلمانی انتقاد های جدی به کمیسیون های انتخاباتی وارد کردند و صلاحیت اعضای این نهادهای نظارتی را زیر سوال بردند.

بر اساس گزارش منابع دولتی قانون جدید که برکناری اعضای کمیسیون های انتخاباتی را به همراه داشته با مشورت احزاب سیاسی، نمایندگان نامزدهای انتخاباتی و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات تدوین و تهیه شده است.

گفته می شود قانون جدید انتخاباتی بازنگری و اصلاح بیش از ۳۰ مورد را شامل می شود که نحوه انتخاب اعضای کمیسیون های انتخاباتی از جمله مهمترین آنها است.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باز هم دو ماه دیگر به تعویق افتاد

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان؛ اشرف غنی و عبدالله عبدالله نامزد شدند

تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تغییر کرد