Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برکسیت؛ اهمیت بحث ۱۴ فوریه پارلمان بریتانیا در چیست؟

برکسیت؛ اهمیت بحث ۱۴ فوریه پارلمان بریتانیا در چیست؟
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس عوام بریتانیا روز پنج شنبه، چهاردهم فوریه درباره مفاد و روند پرونده برکسیت بحث و آخرین تجدید نظرها را خواهد کرد.

آگهی

پارلمان بریتانیا بحث مجددی درباره توافق برکسیت روز پنج شنبه جاری، چهاردهم فوریه، خواهد داشت و این در حالی است که محدوده زمانی برای نهایی شدن برکسیت به هفته ها و روزهای پایانی می رسد. می توان گفت که مناظره و بحث روز پنج شنبه پارلمان بریتانیا بنوعی آخرین شانس دولت محافظه کار بریتانیا خواهد بود.

ترزا می تلاش کرد پس از رای مخالف اکثریت نمایندگان مجلس عوام بریتانیا به توافق برکسیت در پانزدهم ژانویه گذشته، کمی آنرا در برخی موارد تعدیل کند تا بتواند این نمایندگان را درباره توافق اخیر مجاب کند. او ابتدا در روز سه شنبه، دوازدهم فوریه، به پارلمان درباره آخرین پیشرفت های مذاکرات با اتحادیه اروپا توضیحاتی ارائه خواهدکرد.

عکس: نایجل فاراژ، نماینده پارلمان اروپا و رهبر پیشین حزب یوکیپ و یکی از رهبران پرنفوذ در جریان رای جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا

ترزا می امیدوار است بتواند در روز سه شنبه پارلمان را برای مذاکرات جدید با اتحادیه اروپا درباره برکسیت همراه کند. مهم ترین بخش چالش برانگیز توافق اخیر بی تردید مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است که نخست وزیر دولت بریتانیا امیدوار است بتواند دور جدیدی از مذاکرات با اتحادیه اروپا در این زمینه داشته باشد.

آیا نمایندگان می توانند درخواست‌های جدیدی مطرح کنند؟

در واقع نمایندگان مجلس عوام می توانند ماده تبصره های جدیدی به آخرین توافق برکسیت پیشنهاد اضافه کنند. از جمله اینکه حتی بحث انتقال پرونده برکسیت از دولت به پارلمان مطرح شده است. پارلمان بریتانیا می تواند قدرت نظارت و تصمیم گیری بر برکسیت را بطور کامل از دولت محافظه کار بگیرد.

رای منفی به توافق برکسیت؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

مخالفت مجلس عوام بریتانیا با تاخیر در اجرای برکسیت

البته باید در نظر گرفت پس از آخرین مذاکرات و توافق ماه دسامبر بر سر برکسیت، مقامات کمیسیون اروپا و رهبران دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هیچگاه برسر آغاز مذاکرات جدید با دولت بریتانیا به توافق نرسیده اند و به این ترتیب تنها شانس برای پارلمان، همچون دولت می تواند برگزاری همه پرسی مجدد برکسیت باشد.

در این روز نمایندگان در رای‌گیری هم شرکت خواهند کرد؟

رای گیری نمایندگان در مجلس عوام بسته به تصمیم جان برکو، سخنگوی این نهاد بریتانیایی خواهد داشت. آیا او ماده ای را به رای می گذارد یا نه؟ باید تا روز پنج شنبه منتظر بمانیم.

پس از پنج شنبه چه اتفاقی می‌افتد؟

روند تصمیم گیری نهایی برکسیت باز می گردد به این که پارلمان در روز پنج شنبه چه جایگزین پیشنهادی از سوی ترزا می را می پذیرد. آیا پارلمان اصلا با استراتژی نخست وزیر دولت همراه خواهد شد؟ برای دنبال کردن روند برکسیت باید تا روز مهم چهاردهم فوریه منتظر بمانیم.

اهمیت این بحث در روز پنج شنبه از این منظر است که دولت ترزا می تنها کمتر از یک ماه و نیم، ۲۹ ماه مارس سال ۲۰۱۹، زمان دارد تا برکسیت را نهایی کند. از سویی دیگر اولتیماتوم های اتحادیه اروپا در هفته های اخیر نشان می دهد که ۲۷ کشور عضو حاضر نیستند تن به مذاکرات جدید داده و یا اینکه بر سر مواضع قبلی کوتاه بیایند.

دولت ترزا می به پارلمان قول داده است تا ۲۷ فوریه جاری یعنی شانزده روز دیگر، درصورتی که پیش از آن پارلمان به توافق برکسیت رای موافق نداده باشد، برنامه جامع و نهایی برای برون رفت از بحران برکسیت ارائه کند.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت؛ نخست وزیر بریتانیا خبر از توافقی جدید با اتحادیه اروپا می دهد

برکسیت؛ هوندا تنها کارخانه خود را در بریتانیا تعطیل می‌کند

جبل الطارق؛ کابوس دیگر دولت بریتانیا در پی برکسیت