Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه و قطر پیمان همکاری استراتژیک امضاء کردند

امضای توافق بر سر همکاری استراتژیک میان فرانسه و قطر
امضای توافق بر سر همکاری استراتژیک میان فرانسه و قطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطر که پس از تحریم دیپلماتیک و اقتصادی از سوی عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر همواره به دنبال ارائه چهره ای تسلیم ناپذیر و غیر منزوی از خود است با برجسته کردن توافق امنیتی اخیر با فرانسه این موافقتنامه را منحصر به فرد قلمداد کرده است.

آگهی

فرانسه و قطر در حالی یک توافقنامه امنیتی در دوحه به امضاء رسانده اند که کشور امیر نشین خلیج فارس مدت هاست به کانون یک بحران دیپلماتیک در میان کشورهای منطقه تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این توافقنامه که از آن به عنوان «دیالوگ استراتژیک» با محوریت «امنیت منطقه ای» نام برده شده روز دوشنبه میان ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه و همتای قطری اش شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی به امضاء رسید.

دو کشور قرار است به موجب این توافقنامه بر وسعت همکاری های دوجانبه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و نیز مبارزه با تروریسم بیافزایند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر پس از ملاقات با همتای فرانسوی خود اعلام کرد: «دیالوگ استراتژیک زمینه ایجاد چارچوب برای همکاری بیشتر دو کشور در زمینه های گوناگون از جمله امنیت منطقه ای، انرژی، اقتصاد و فرهنگ را فراهم خواهد کرد.» وی همچنین در ادامه تاکید کرد که توافقنامه امضاء شده تحولی جدید در روابط میان دو کشور به حساب می آید.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با تاکید بر روابط رو به بالای کشورش با قطر تصریح کرد که امضای این توافقنامه مسئولان دو کشور را ملزم به انجام ملاقات ها و دیدار های مداوم و پیگیرانه خواهد کرد.

مسئولان دولت قطر که پس از تحریم دیپلماتیک و اقتصادی کشورشان از سوی عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر همواره به دنبال ارائه چهره ای تسلیم ناپذیر و غیرمنزوی از کشورشان به دنیا هستند با برجسته کردن توافق امنیتی اخیر با فرانسه این موافقتنامه را منحصر به فرد در نوع خود میان دوحه و یک کشور اروپایی قلمداد کرده اند.

این خبر در حالی منتشر می شود که به گزارش منابع رسانه ای، قطر هفته گذشته نخستین فروند از ۳۶ جنگنده رافال را که به فرانسه سفارش داده بود تحویل گرفت. مراسم تحویل اولین جنگنده رافال به قطر روز چهارشنبه گذشته در شهر مرینیاک در جنوب غربی فرانسه برگزار شد.

این مسئله به خوبی نشان می دهد که پیمان همکاری و دیالوگ استراتژیک فرانسه بر سر امنیت منطقه ای با کشوری که یکی از مهمترین خریداران تجهیزات نظامی پاریس به شمار می رود، خیلی هم دور از منطق نیست.

دوحه که پیشتر ۲۴ فروند جنگنده رافال را به پاریس سفارش داده بود سال گذشته میلادی ۱۲ فروند دیگر از این نوع هواپیما را به فهرست خریدهای خود اضافه کرد.

بر اساس گزارش منابع غربی میزان هزینه های دفاعی قطر پس از ژوئن ۲۰۱۷، زمان قطع رابطه با عربستان و متحدان منطقه ای اش نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

بیشتر بخوانید:

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر (که البته عضو شورای همکاری خلیج فارس نیست) تحریم اقتصادی و دیپلماتیک‌ قطر را از ژوئن ۲۰۱۷ آغاز کردند. توجیه آنها برای تحریم قطر این است که دوحه از نیروهای «تروریستی» در منطقه حمایت می‌کند و با ایران پیوند دارد. البته قطر این ادعا را نادرست می‌داند و معتقد است بایکوت این کشور با هدف محدود کردن حوزه حاکمیت قطر صورت می‌گیرد

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه به شمار نظامیان خود در خلیج فارس می‌افزاید

رکورد تجارت ترکیه و قطر شکست

توافق آمریکا با قطر برای حضور گسترده تر در پایگاه نظامی العدید