Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست صلح مسکو؛ طالبان چه می‌گوید، کابل چگونه تفسیر می‌کند؟

نشست صلح مسکو؛ طالبان چه می‌گوید، کابل چگونه تفسیر می‌کند؟
نشست صلح مسکو؛ طالبان چه می‌گوید، کابل چگونه تفسیر می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیرمحمد عباس استانکزی که در راس هیاتی به نمایندگی از طالبان در نشست صلح مسکو شرکت دارد، تاکید کرد که آتش بس واقعی تنها پس از خروج نیروهای نظامی بیگانه از این کشور محقق خواهد شد.

آگهی

رئیس هیات مذاکره کننده طالبان می گوید که این گروه درگیر با دولت مرکزی در افغانستان بنا ندارد تا کنترل کل خاک این کشور را از طریق زور و قوای نظامی در دست بگیرد.

شیرمحمد عباس استانکزی که در راس هیاتی به نمایندگی از طالبان در نشست صلح مسکو شرکت دارد با اعلام این مطلب تاکید کرد که آتش بس واقعی تنها پس از خروج نیروهای نظامی بیگانه از این کشور محقق خواهد شد.

این درحالیست که یک مقام بلند پایه آمریکا پیشتر در واکنش به این درخواست طالبان گفته بود که «بدون رسیدن به آتش‌بس، ما چگونه می‌توانیم نیروهای خود را از افغانستان خارج کنیم؟»

گفتگو میان طالبان و نمایندگان واشنگتن که از سال گذشته میلادی استارت خورد بنا به آخرین گزارش ها با پیشرفت هایی همراه بوده اما بن بست اصلی مذاکرات صلح که با امتناع طالبان از مذاکره مستقیم و رو در رو با دولت مرکزی حاصل شده همچنان پا برجا است.

بیشتر بخوانید:

رئیس هیات مذکره کننده طالبان که پیشتر در گفتگو با زلمی خلیل زاد، فرستاده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان خبر از پیشرفت و حتی آماده شدن یپشنویس توافق صلح داده بود در مسکو نیز ر موضع پیشین این گروه تاکید کرد و خواستار خروج کلیه نیروهای خارجی از افغانستان شد.

شیرمحمد عباس استانکزی که قرار است روز چهارشنبه نیز در ادامه نشست مسکو با احزاب سیاسی و سیاستمداران مخالف دولت افغانستان به گفتگو بنشیند همچنین بار دیگر بر بی اعتبار بودن قانون اساسی افغانستان و گرته برداری این قانون از الگوهای غربی تاکید کرد و خطرنشان ساخت: «قانون اساسی جدید افغانستان باید با معیارهای اسلامی و ملی در این کشور مطابقت داشته باشد.»

آقای استانکزی که ریاست دفتر سیاسی طالبان در دوحه را بر عهده دارد پیش از این نیز در سخنانی تاکید کرده بود: «قانون اساسی دولت فعلی کابل به دلیل کپی برداری از غرب باطل است... مبهم و متناقض است. این قانون اساسی مانعی در راه صلح است.»

بیشتر بخوانید:

رئیس هیات مذاکره کننده طالبان در ادامه به ترسیم دیدگاه های این گروه اسلامگرا برای آینده افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی پرداخت و خواستار آن شد که اجرای تواقفنامه صلح در صورت محقق شدن توسط نهاد های بین المللی تضمین شود.

متوقف شدن کارزار تبلیغاتی بر ضد طالبان از سوی دولت و باز شدن دفتر رسمی این گروه در داخل کشور برای برقراری ارتباط بیشتر از جمله خواسته های دیگر شیرمحمد عباس استانکزی در نخستین روز نشست صلح مسکو گزارش شده است.

واکنش اشرف غنی و دولت افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به گفتگوهایی که از روز سه شنبه میان احزاب سیاسی و گروه های مخالف دولت در مسکو آغاز شده تصریح کرد که شرکت کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند و نمی توانند از افغانستان نمایندگی کنند.

رئیس جمهوری افغانستان در عین حال وعده طالبان مبنی بر ایجاد تغییر در رویکرد سیاسی این گروه را اعلام قطع رابطه با القاعده را امری مثبت و تاثر گذار در روند صلح این کشور توصیف کرده است.

طالبان پیشتر مدعی شده بود در صورت بازگشت به کابل رویکردی متفاوت از زمان زمامداری در دهه نود میلادی از خود به نمایش خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید:

آگهی

محمد اشرف غنی در گفتگو با طلوع نیوز گفتگوهای صلح بدون حضور طالبان را بی فایده و غیر موثر در تحولات داخلی کشورش توصیف و تاکید کرد: «بدون توافق سراسری پیمان صلح با طالبان عملی نخواهد شد.»

آقای غنی همچنین یادآور شد که زلمی خلیل زاد، فرستاده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان پیش از گفتگو با طالبان با کابل مشورت هایی انجان داده بود و پس از نشست های دوجانبه نیز دولت را در جریان مسائل مطرح شده قرار داده است.

گفتنی است که مقامات دولتی افغانستان پیش از این بارها نسبت به برگزاری مذاکرات میان احزاب سیاسی و نمایندگان گروه طالبان در مسکو ابراز نگرانی کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی دولتمردان افغانستان از مذاکره احزاب با طالبان

روند صلح در افغانستان زیر سایه بن‌بست مذاکرات با طالبان

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی