گرمایش زمین و آب‌شدن یخچال هیمالیا چرخه تولید غذا را به هم خواهد زد

گرمایش زمین و آب‌شدن یخچال هیمالیا چرخه تولید غذا را به هم خواهد زد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این پژوهش، اولین گزارشی است که با جزئیات به بررسی آثار گرمایش زمین در این منطقه و شدت آسیب‌پذیری میلیون‌ها انسان در نتیجه این تغییرات آب و هوایی پرداخته است

آگهی

دانشمندان هشدار می‌دهند در صورتی‌که رویه گرم شدن زمین بر همین منوال ادامه یابد، تا سال ۲۱۰۰ بیش از دو سوم از یخچال طبیعی هیمالیا آب خواهد شد.

آب شدن یخچال طبیعی هیمالیا، منجر به سیلاب در رودها و رودخانه‌های آسیا شده و در نتیجه چرخه تولید محصولات کشاورزی در چین، هند و شش کشور دیگر مختل خواهد شد.

دانشمندان مرکز بین‌المللی اینترگریتد مانتین دولوپمنت (Integrated Mountain Development) با انتشار گزارشی روز دوشنبه ۴ فوریه (۱۵ بهمن) نسبت به آثار جبران ناپذیر گرمایش جهانی بر یخچال طبیعی هیمالیا هشدار دادند.

بر اساس این گزارش، یخچال طبیعی هیمالیا که تامین کننده آب ۲۵۰ میلیون نفر در کوه‌پایه‌های کشورهای مختلف است در حال ذوب شدن تدریجی است.

آب شدن این یخچال طبیعی منجر به طغیان آب در رودخانه های بزرگی چون رود سند و رود گنگ -بزرگترین رود شبه‌قاره هند- شده و محصولات کشاورزی را نابود خواهد کرد.

منطقه هیمالیا به علت انباشت عظیم یخ به عنوان «قطب سوم» جهان شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

این گزارش نتیجه ۵ سال پژوهش بیش از ۳۵۰ محقق از سرتاسر دنیا است. دیوید مولدن، سرپرست این پروژه تحقیقاتی مدعی است که «این پژوهش، اولین گزارشی است که با جزئیات به بررسی آثار گرمایش زمین در این منطقه و شدت آسیب‌پذیری میلیون‌ها انسان در نتیجه این تغییرات آب و هوایی پرداخته است.»

رویترز
یخچال بالتورو در بلتستان واقع در منطقه گلگت-بلتستان کشور پاکستانرویترز

گرچه قدمت رشته کوه‌های هیمالیا به ده‌ها میلیون سال می‌رسد، با آغاز گرمایش جهانی از دهه ۷۰ میلادی، هر ساله میزان زیادی از یخچال‌های طبیعی این منطقه آب شده و از قُطر یخ‌های آن کاسته می‌شود.

تغییرات اقلیمی یا گرمایش جهانی ساخت دست بشر در نتیجه تولید گازهای گلخانه‌ای است. سوخت‌های فسیلی چون گاز، زغال‌سنگ و نفت باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای چون دی‌اکسیدکربن و متان در جو کره زمین و در نتیجه افزایش دما در اتمسفر و بالاآمدن آب اقیانوس‌ها می‌شود.

دانشمندان معتقدند در دهه‌های آینده سرعت آب شدن یخ‌ها افزایش می‌یابد و این احتمال وجود دارد که در کمتر از یک قرن از یخچال‌های طبیعی «قطب سوم» تنها رشته‌کوه‌های سنگی باقی بماند.

بر اساس این گزارش اگر دمای جهانی ۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد، تا سال ۲۱۰۰ نصف یخچال طبیعی هیمالیا ذوب خواهد شد. در صورتیکه با اقدامات مشترک جهانی، تلاش شود تا میزان افزایش دمای جهانی کنترل شده و تنها ۱.۵سانتیگراد افزایش یابد، ۳۶ درصد از یخچال طبیعی هیمالیا از بین خواهد رفت.

علاوه بر اثرات گرمایش جهانی، آلودگی هوا الگوی بارش باران و بادهای موسمی را نیز در سراسر آسیا تغییر داده است.

بزرگترین قربانیان این تغییرات اقلیمی در آسیا کشورهایی چون چین، هند، افغانستان، بنگلادش، بوتان، میانمار، نپال و پاکستان خواهند بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خطر ریزش بخشی از یخچال‌های طبیعی آلپ؛ ساکنان و گردشگران از محل دور شدند

«پرونده قرن» در تغییرات آب و هوا؛ بیش از یک میلیون امضا علیه دولت فرانسه جمع‌آوری شد

بیست و چهارمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی؛ «نسل خائن به بشریت خواهیم شد»