Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نیمی از شهروندان آلمان و فرانسه اسلام را در تضاد با ارزش‌های جامعه خود می‌دانند

نیمی از شهروندان آلمان و فرانسه اسلام را در تضاد با ارزش‌های جامعه خود می‌دانند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آلمان ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان اسلام را دینی نامطلوب معرفی کردند. این در حالیست که درصد عدم محبوبیت دیگر ادیان و مذاهب در این کشور بین ۱۰ تا ۲۲ درصد بوده است.

آگهی

نزدیک به نیمی از شهروندان فرانسه و آلمان بر این باورند که اسلام در تضاد با ارزش‌های ملی آنهاست؛ این نتیجۀ تحقیقی بود که توسط شرکت افکارسنجی بین‌المللی «YouGov» انجام شده است و گزارش آن روز یکشنبه منتشر شد.

این تحقیق به مدت یک ماه از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ میلادی در چهار کشور غربی (فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا) و چهار کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا (عربستان سعودی، مصر، الجزیره و امارات عربی متحده) انجام و نظرات پاسخ دهندگان بصورت آنلاین دریافت شده است.

در گزارش این تحقیق که در آستانۀ سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به امارات عربی متحده منتشر شد آمده است که بخش قابل توجهی از پاسخ دهندگان غربی بر این باورند که در کشورشان میان اسلام و ارزش‌های حاکم بر جامعه‌ تضاد وجود دارد و آنها به‌کرات این تضاد را درک کرده‌اند.

نیمی از پاسخ دهندگان در دو کشور آلمان (۴۷%) و فرانسه (۴۶%) با چنین دیدگاهی موافقند؛ در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز اکثریت پاسخ دهندگان (به ترتیب ۳۶ درصد و ۳۸ درصد) با چنین دیدگاهی موافق بودند.

در مقابل این پاسخ، نظرات آن دسته افرادی وجود داشت که فکر می‌کردند تضادی میان اسلام و ارزش‌های جامعه‌ وجود ندارد. اما شمار طرفداران این دیدگاه کم بود و بیشترین درصد به بریتانیا (۲۴%) و کمترین آن متعلق به آلمان (۱۷%) تعلق داشت.

نظرات پاسخ دهندگان غربی همچنین نشان داد که در یک تصویر کلی، در این کشورها اسلام در مقایسه با دیگر ادیان و مذاهب جهان از محبوبیت کمتری برخوردار است. بطور مثال ۴۹ درصد از پاسخ دهندگان فرانسوی اسلام را دینی ناسازگار یا بسیار ناسازگار می‌دانستند، این در حالی است که تنها ۱۹ درصد از آنها دین یهود، ۱۳ درصد هندوئیسم، ۱۴ درصد سیکهیسم، ۹ درصد بودیسم و ۱۵ درصد مسیحیت را ناسازگار می‌دانستند.

در آلمان ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان اسلام را دینی نامطلوب معرفی کردند. این در حالی است که درصد عدم محبوبیت دیگر ادیان و مذاهب در این کشور بین ۱۰ تا ۲۲ درصد بوده است.

در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز نتایج مشابهی به دست آمد و ۳۷ درصد از پاسخ دهندگان آمریکایی و ۳۲ درصد از پاسخ دهندگان بریتانیایی ناخوشایندی خود را نسبت به اسلام اعلام کردند.

اکثر پاسخ دهندگان غربی همچنین اعلام کردند که از افزایش افراط گرایی اسلامی نگرانند. این رقم در دو کشور آلمان و فرانسه ۷۲ درصد، در بریتانیا ۶۶ درصد و در ایالات متحده آمریکا ۵۶ درصد بوده است.

نگرانی دربارۀ احتمال افزایش افراط گرایی در میان پیروان دیگر ادیان بسیار پایین‌تر و در فرانسه بین ۱۱ تا ۲۵ درصد، در ایالات متحده آمریکا بین ۱۴ تا ۳۷ درصد، در آلمان بین ۱۲ تا ۲۵ درصد و در بریتانیا بین ۹ تا ۲۱ درصد بود.

نظرسنجی از پاسخ دهندگان کشورهای اسلامی دربارۀ مسیحیت

پاسخ دهندگان کمتری در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرند که تضاد اساسی میان مسیحیت و ارزش‌های جامعه آنها وجود دارد. این رقم در عربستان سعودی ۲۵ درصد، در الجزایر ۲۲ درصد، در مصر ۷ درصد و در امارات عربی متحده ۱۳ درصد بوده است.

نیمی از پاسخ دهندگان در مصر و یک سوم پاسخ دهندگان در امارات عربی متحده از این نظر حمایت کرده‌اند که مسیحیت با ارزش‌های جامعه آنها سازگار است؛ این رقم در عربستان سعودی و الجزایر به ترتیب ۹ درصد و ۱۳ درصد بوده است.

در چشم اندازی وسیع‌تر، بخش بزرگی از پاسخ دهندگان در عربستان و الجزایر و مصر، ادیان و مذاهبی غیر از اسلام را ناسازگار با ارزش‌های جامعه خود توصیف کرده‌اند.

بر این اساس ۶۴ درصد از پاسخ دهندگان سعودی و الجزایر و ۷۲ درصد از پاسخ دهندگان مصر، هندوئیسم را ناسازگار با ارزش‌های جامعه خود توصیف کردند. نتایج به دست آمده دربارۀ ناسازگاری سیکهیسم در عربستان و الجزایر ۶۲ درصد و در مصر ۷۲ درصد، در قبال بودیسم به ترتیب ۶۶ درصد، ۶۷ درصد و ۷۶ درصد و در قبال یهودیسم نیز ۵۴ درصد، ۵۵ درصد و ۴۰ درصد بوده است.

نگاه پاسخ دهندگان نظرسنجی در کشورهای اسلامی به دین مسیحیت، نگاهی مثبت‌تر بوده که به نظر می‌رسد موضوع سفر پاپ به امارات در شکل گیری چنین دیدگاهی بی‌تاثیر نباشد. بر این اساس تنها ۴۲ درصد از پاسخ دهندگان عربستان سعودی، ۴۳ درصد در الجزایر، ۳۱ درصد در مصر و ۱۳ درصد در امارات عربی متحده، دین مسیحیت را ناسازگار با ارزش‌های جامعه خود می‌دانستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس مرکز الزهرا در فرانسه به دلیل یهودستیزی به حبس تعلیقی محکوم شد

دیپلمات فرانسوی متهم به مشارکت در حملات تروریستی به مسلمانان بازداشت شد

گزارش شاخص صلح جهانی: جهان در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است