پیروزی شهردار سابق پایتخت السالوادور در انتخابات ریاست جمهوری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 پیروزی شهردار سابق پایتخت السالوادور در انتخابات ریاست جمهوری
پیروزی شهردار سابق پایتخت السالوادور در انتخابات ریاست جمهوری

شهردار سابق پایتخت السالوادور روز یکشنبه اعلام کرد که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی نهایی دست یافته است.

بر اساس گزارش رسانه ها ناییب بوکله، شهردار پیشین سان سالوادور با کسب بیش از ۵۳ درصد آراء به عنوان پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری در السالوادور معرفی شده است.

آقای بوکله که پیشتر از پیروزی خود در دور نخست انتخابات خبر داده بود یکشنبه شب در یکی از هتل های پایتخت در جمع انبوه هواداران اعلام کرد: «حالا می توانیم به صورتی کاملا صریح و شفاف از پیروزی نهایی در انتخابات ریاست جمهوری سخن بگوییم.»

خوشحالی طرفداران ناییت بوکله از پیروزی نامزد مورد علاقه اشان در انتخابات ریاست جمهوری السالوادور

بر این اساس گفته می شود که پیروزی نامزد حزب محافظه کار «اتحاد بزرگ برای وحدت ملی» موسوم به گانا Gana در انتخابات ریاست جمهوری السالوادور از سوی دو رقیب بزرگ وی در این انتخابات یعنی کارلوس کارلجا، نامزد حزب راستگرای اتحاد ملی جمهوری خواه موسوم به آرنا Arena و هوگو مارتینز، نامزد حزب جبهه آزادیبخش ملی موسوم به فارابوندو مارتی Front Farabundo Marti به رسمیت شناخته شده است.

از سوی دیگر پیروزی ناییب بوکله توسط رئیس کمیسیون عالی نظارت بر انتخابات نیز مورد تایید قرار گرفته است. خولیو الیوو، رئیس کمیسیون یاد شده دقایقی پس از اعلام نتایج جزئی انتخابات تایید کرد که با شمارش آراء بیش از ۸۷ درصد از برگه های اخذ شده در دفاتر رای گیری پیروزی نهایی شهردار سابق پایتخت این کشور مسجل شده است.

بدین ترتیب آقای بوکله به عنوان ششمین رئیس جمهوری السالوادور پس از سال ۱۹۹۲، پایان جنگ داخلی در این کشور، سوگند یاد خواهد کرد؛ جنگی که به مدت ده سال این کشور را به خاک و خون کشید و ثمره ای جز فقر و فلاکت اقتصادی به همراه نداشت.

ناییت بوکله وعده داده است که در دوره ریاست جمهوری با دو معضل عمده کنونی این کشور یعنی خشونت باندهای تبهکار و نیز فقر و فلاکت مقابله کند.

دوره ریاست جمهوری در السالوادور پنج ساله و غیر قابل تمدید است. آقای بوکله در حالی قرار است بر مسند ریاست جمهوری السالوادور بنشیند که اکثریت پارلمانی در این کشور حداقل تا برگزاری انتخابات آتی قانونگذاری در سال ۲۰۲۱ در اختیار حزب راست گرای آرنا خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید