پوتین، روحانی و اردوغان ۲۵ بهمن در سوچی دیدار می‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
پوتین، روحانی و اردوغان ۲۵ بهمن در سوچی دیدار می‌کنند
پوتین، روحانی و اردوغان ۲۵ بهمن در سوچی دیدار می‌کنند

رئیس جمهوری روسیه از دیدار آتی خود با رؤسای جمهوری ایران و ترکیه در کشورش خبر داد.

خبرگزاری ریانووستی روز یکشنبه ۱۴ بهمن به نقل از مقام‌های رسمی کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری فدرال روسیه در روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن در شهر سوچی واقع در جنوب غرب این کشور با حسن روحانی و رجب طیب اردوغان دیدار و گفتگو خواهد کرد.

کاخ کرملین موضوع گفتگوهای آتی میان رؤسای جمهوری سه کشور را فاش نکرده اما ولادیمیر پوتین در ماه گذشته گفته بود که در حال تدارک چنین دیداری برای گفتگو در مورد وضعیت سوریه است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ترکیه و روسیه به دنبال ایجاد منطقه امن در سوریه هستند.

هر سه کشور تاکنون خواست خود مبنی بر یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه اعلام کرده‌اند. اما نقطه افتراق اصلی میان این سه کشور آن است که روسیه و ایران از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کنند، در حالی که ترکیه همانند آمریکا و سایر متحدانش در ناتو خواستار برکناری اسد از قدرت است.

اردوغان: در سطوح پایین با سوریه تماس داریم

ساعتی پیش از اعلام کاخ کرملین مبنی بر دیدار آتی رؤسای جمهوری سه کشور در سوچی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت که با دولت سوریه در تماس است. وی در عین حال تأکید کرد این تماس‌ها در سطوح پایین و در حد مقام‌های امنیتی دو کشور بوده است. رئیس جمهوری ترکیه در حالی این سخنان را ایراد می‌کند که از مخالفان سرسخت بشار اسد است.

آقای اردوغان روز یکشنبه همچنین بار دیگر به ماجرای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که درون ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید پرداخت. او ضمن انتقاد مجدد از آمریکا در پی‌گیری نکردن این ماجرا گفت که «سکوت» آمریکا در این مورد را درک نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: