Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش تهدیدآمیز سپاه به درخواست خلع‌سلاح موشکی ایران از سوی اروپا

واکنش تهدیدآمیز سپاه به درخواست خلع‌سلاح موشکی ایران از سوی اروپا
واکنش تهدیدآمیز سپاه به درخواست خلع‌سلاح موشکی ایران از سوی اروپا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جانشین فرمانده سپاه ضمن «بازدارنده» و «دفاعی» خواندن برنامه موشکی ایران با این حال تصریح کرد: «تهدیدات ما مرز ندارند و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند.»

آگهی

سپاه پاسداران به درخواست کشورهای اروپایی به خلع‌سلاح موشکی ایران واکنش تهدید‌آمیز نشان داد.

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرد: «امروز اگر اروپایی‌ها یا دیگران بخواهند بر اساس یک توطئه، خلع‌سلاح موشکی جمهوری اسلامی ایران را دنبال کنند، مجبور می‌شویم به یک جهش استراتژیک روی آوریم.»

سردار سلامی در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: «ما می‌توانیم همه فاکتور‌ها و عواملی که این قدرت را در جغرافیا و فضای فناوری توسعه می‌دهد، تغییر دهیم.»

وی با این حال مشخص نکرد منظور از «جهش استراتژیک» انجام کدام پروژه نظامی جدید است.

ایران روز شنبه از آزمایش موفقیت‌آمیز موشک کروز زمینی هویزه در برد ۱۲۰۰ کیلومتر خبر داده و گفته بود این موشک آماده تحویل به نیروی هوافضای سپاه است. ایران پیش از این نیز از موشک کروز زمینی سومار با برد ۷۰۰ کیلومتر رونمایی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

سلامی که روز یکشنبه ۱۴ بهمن در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما سخن می‌گفت، افزود: «به همه توصیه می‌کنیم در موضوع قدرت موشکی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، هیچ کس با ما مذاکره‌ای، توصیه‌ای و درخواستی نداشته باشند و اجازه دهند با طبیعت سیاست دفاعی خود این قدرت را گسترش دهیم و ما را وادار به تغییر در معادلات بازدارندگی نکنند.»

فعالیت‌های موشکی ایران از جمله موارد محوری انتقادات کشورهای غربی به تهران است. سه قدرت اول اروپا یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا در جریان ثبت ساز و کار مالی جدید برای تسهیل تجارت با ایران، بر لزوم محدود شدن فعالیت‌های موشکی تهران تاکید کرده بودند.

«توسعه برنامه موشکی ایران حد ندارد»

آقای سلامی درباره حد فعالیت موشکی ایران گفت: «توان موشکی ما در یک ظرف ثابت قرار ندارد. قدرت موشکی ما در ساختار و سازماندهی و گسترش و کمیت و کیفیت کاملا فضایی باز و لایتناهی دارد و هیچ حدی برای توسعه آن قائل نیستیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جانشین فرمانده سپاه ضمن «بازدارنده» و «دفاعی» خواندن برنامه موشکی ایران با این حال تصریح کرد: «تهدیدات ما مرز ندارند و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند.»

وی در مورد کیفیت موشک‌های ایران نیز گفت: «در دقت افزایی موشک‌ها و رساندن دقت آن‌ها به صد، در موضوع سوخت و پیشرفت، سر جنگی و قدرت تخریب و رادارگریزی هیچگونه مانع فناورانه‌ای نداریم و کاملا در همه جنبه‌های فناوری موشکی به یک استعداد خود اتکا رسیده‌ایم و هر روز قابلیت فنی و کیفیت آن‌ها بیشتر می‌شود.»

هشدار به اروپا

وی در خصوص علت تغییر و تحولات و سناریو‌های در انتظار منطقه، تصریح کرد: «اتحادیه اروپا و کشور‌های اروپایی باید با این واقعیت آشنا بشوند که اگر امروز امنیت نسبی در اروپا حاکم است به این دلیل است که جمهوری اسلامی ایران تروریسم تکفیری و داعش را با شکست مواجه کرده است.»

دسترسی آسان به اخبار روز جهان با اپلیکیشن یورونیوز

جانشین فرمانده سپاه یادآور شد: «اگر ما با تروریسم نمی‌جنگیدیم، قلب اروپا را انفجار‌ها می‌لرزاند. اروپا باید سپاسگزار و شاکر حضور ما در منطقه و مقابله با تروریسم باشد. اروپا از این ماجرا رنج بسیار می‌دید و خودشان هم می‌دانند که قابلیت مقابله با آن را به دلیل ساختار‌های امنیتی‌شان ندارند.»

اظهارات هشداردهنده مقامات ایرانی در مورد امنیت غرب و خطر تروریسم و مواد مخدر در اروپا، بی‌پیشینه نیست. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز ۱۷ آذر گذشته ضمن تهدید ضمنی غرب و با اشاره به مبارزه ایران با قاچاق مواد مخدر و «مبارزه با تروریسم» گفته بود: «ما از غرب انتظار نداریم که سهمشان را در ازای امنیت و ثبات خود که برای آنها تامین کرده‌ایم بپردازند، اما بدانند با تحریم ایران توانایی‌های ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌بیند.»

بسیاری از تحلیل‌گران این سخنان را حاوی پیام تهدیدآمیز ایران به غرب و به ویژه اروپا تلقی کرده و گفته بودند که ایران به این ترتیب به کشورهای غربی هشدار داده که می‌تواند امنت آنها را به خطر بیندازد.

بیشتر بخوانید:

سردار حسین سلامی (چپ)
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز رزمایش دریایی ارتش ایران در دریای عمان

«رهگیری موشک ایرانی» با گنبد آهنین اسرائیل بر فراز پیست اسکی در جولان

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام