روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه از پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا خارج می‌شود

عکس رویترز
عکس رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز شنبه از تعلیق اجرای پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خبر داد.

آگهی

روسیه عضویت‌اش در پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با آمریکا را به حالت تعلیق درآورده است. این اقدام روسیه در واقع واکنشی است به سخنان اخیر رییس‌جمهوری آمریکا. دونالد ترامپ روز جمعه خبر داده بود که این کشوراحتمال دارد از پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌برد با روسیه خارج شود. آمریکا از روز شنبه بمدت ۶ ماه تعهدات ناشی از عضویت در این پیمان را به حالت تعلیق درآورد.

پیمان منع تولید و آزمایش موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد، در سال ۱۹۸۷، توسط رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، امضا شد. طبق مفاد این پیمان هر دو قدرت هسته ای از تولید یا آزمایش موشک های زمینی با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع شده اند.

ولادیمیر پوتین با تصریح براین نکته که آمریکا از سال ۱۹۹۹ بطور متناوب این پیمان را نقض می‌کرده است تاکید کرد روسیه هم در اقدامی متقابل تعهدات ناشی از عضویت خود در این پیمان را به حالت تعلیق در می آورد و بمثابه آمریکا در حوزه تحقیقات و توسعه سرمایه گذاری بیشتری صورت خواهد داد.

آزمایش موشک ماوراء صوت توسط روسیه

رییس جمهوری روسیه در عین حال ضمن موافقت با پیشنهاد وزارت دفاع در توسعه موشک های کالیبر اعلام کرد که این کشور ساخت موشک‌های جدیدی را در دستور کار دارد. موشک‌های میان‌برد زمینی ماوراء صوت از جمله موشک‌هایی است که روسیه بنا دارد آن را آزمایش کند.

اقدام مشابه باراک اوباما با پایان‌بندی متفاوت

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز یک بار ادعای مشابهی مانند آنچه امروز ترامپ مطرح کرده را گفته بود. با این حال اوباما تاکید کرده بود که با هدف جلوگیری از بروز یک جنگ تسلیحاتی از آن پیمان خارج نخواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ گفته بود به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه ، آمریکا از پیمان مذکور خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محدود کردن تسلیحات اتمی موضوع نشست آمریکا و روسیه در ژنو

رمضان قدیروف، «عامل نفوذ روسیه» در میان مسلمان؛ پوتین چگونه رهبر چچنی‌ها را به جان غرب انداخت؟

دادگاه عالی روسیه ممنوعیت نامزدی رقیب پوتین را تایید کرد