Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر پیشین انرژی آمریکا: شواهد قطعی داریم ایران به توافق هسته‌ای پایبند است

گزارش ایرنا
گزارش ایرنا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارنست مونیز، وزیر پیشین انرژی آمریکا در باره حضور ایران در چارچوب‌های مورد نظر برجام گفته «تحقیقات دانشمندان ایرانی چیزی خارج از توافق برجام نیست بلکه بر اساس موارد تعیین شده و مورد توافق است. شواهد قطعی داریم که ایران مطابق توافق هسته‌ای عمل کرده‌است.»

آگهی

ارنست مونیز، وزیر پیشین انرژی آمریکا درباره پایبندی ایران به چارچوب‌های مورد نظر برجام گفته «تحقیقات دانشمندان ایرانی چیزی خارج از توافق برجام نیست بلکه بر اساس موارد تعیین شده و مورد توافق است. شواهد قطعی داریم که ایران مطابق توافق هسته‌ای عمل کرده‌است.»

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا با ادعای اینکه ایران به توافق هسته‌ای پایدار نبوده از برجام خارج شد. با این حال گزارشی که دستگاه امنیتی آمریکا به تازگی در سنا ارایه کرده نیز نشان از آن دارد که ایران تا کنون هیچ عملیاتی خارج از برجام انجام نداده است.

توافق هسته‌ای بر پایه ممیزی مدام است

مونیز که در فرآیند مذاکرات هسته‌ای همیشه پای ثابت کار بود و حضوری پررنگ داشت، همچنین گفته « الزامات مشخصی برای ایران به مدت ۱۵ سال در نظر گرفته شده که این مرحله رویه نظارتی سفت و سختی دارد. امید این بود که بتوانیم در این ۱۵ سال روابطی مبتنی بر اطمینان در حوزه توافق هسته‌ای ایجاد کنیم اما نکته مهم اینکه ذات این توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه بر تحقیق و تصدیق مدام استوار است.»

گزارش سازمان اطلاعات آمریکا به کنگره

اشاره ارنست مونیز به گزارش‌های ممیزی مداومی است که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر می‌کند. فدریکا موگرینی، مسوول بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به تازگی در پی ثبت کانال مالی اروپا با ایران تاکید کرده بود که مطابق ۱۳ گزارش سازمان انرژی اتمی، ایران در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کرده و به آن پایبند است.

گزارش جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره نشان از آن داشت که بر اساس تحقیقات آنها ایران از توافق هسته‌ای عدول نکرده است. البته در بخش‌هایی از این گزارش به اظهار نظر برخی مقام های ایرانی برای از سر گیری و توسعه غنی‌سازی هسته‌ای اشاره شده بود.

هر کشوری دینامیک سیاسی خودش را دارد

مونیز در پاسخ به سوالی درباره اینکه در گزارش سنا اشاره شده که ایران برای دستیابی به سطح بالاتری از غنی‌سازی هسته‌ای تاکید شده نیز چنین پاسخ داده «بله این نکته از زبان علی‌اکبر صالحی، رییس‌انرژی اتمی ایران نیز به طور عمومی بیان شده است. به هر شکل هر کشوری دینامیک سیاسی خودش را دارد و ما این نکته را می‌دانیم اما شواهد قطعی ما نشان می‌دهد که ایران در عمل به توافق هسته‌ای پایدار بوده است.»

او همچنین به گزارش سرویس‌های امنیتی آمریکا، گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و اسناد اسرائیلی‌ها درباره مسائل هسته‌ای ایران اشاره کرده و گفت:«بر اساس اطلاعات مندرج در این گزارش‌ها ایران تا سال ۲۰۰۴ در موضوع هسته‌ای برنامه‌هایی را دنبال می کرد و برخی از این فعالیت‌ها تا ۵ سال بعد نیز ادامه داشت. اما بعد از آن هیچ شواهد و قراینی از حمایت دولت ایران در برنامه ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای مشاهده نشد.»

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در سخنرانی کوتاه خود در اعلام رسمی راه‌اندازی حساب مالی اروپا و ایران تایید کرده بود که بر اساس گزارش‌ها ایران مطابق توافق هسته‌ای عمل کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی روحانی از سانتریفیوژ نسل جدید؛ سانتریفیوژ IR-6 چیست؟

«در دولت آمریکا خردمندانی هستند به ترامپ بگویند به ایران حمله نکند»

ایران؛ یک روز پس از خروج آمریکا از برجام، گزارش ویژه یورونیوز فارسی